ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Litwini w tym roku postawią w Polsce 66 farm fotowoltaicznych
21.01.2020r. 09:08

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, fundusz Energy and Infrastructure SME Fund związany z litewską grupą Lord LB Asset Management dołącza do grona firm z krajów bałtyckich, które są aktywne na polskim rynku fotowoltaicznym i które należą do jego liderów. W tym roku Energy and Infrastructure SME Fund ma uruchomić w naszym kraju 66 farm PV.
Fundusz Energy and Infrastructure SME Fund został powołany w 2016 roku, a jego działalność skupia się na krajach bałtyckich i Polsce. Zarządza dla swoich klientów aktywami, których wartość w połowie ubiegłego roku sięgała 473 mln euro.

W tym roku litewski fundusz ma uruchomić w naszym kraju kilkadziesiąt farm PV. Chodzi o portfel 66 projektów fotowoltaicznych, których jednostkowa moc nie przekracza 1 MW, na łączną moc 65,5 MW.

Inwestycje są realizowane w północno-zachodniej części kraju i obejmują cztery województwa, a instalacje zostaną podłączone do sieci należących do dwóch operatorów systemów dystrybucyjnych.

Projekty mają zająć powierzchnię w sumie 120 hektarów i złoży się na nie 240 tys. modułów fotowoltaicznych.

Wszystkie projekty posiadają gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym dzięki aukcji przeprowadzonej w 2018 r.

Na uruchomienie sprzedaży energii potwierdzonej uzyskaną koncesją inwestorzy z sektora PV, którzy wygrali tamtą aukcję, będą mieć czas do listopada br. Przekroczenie tego terminu będzie oznaczać utratę gwarancji sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.
Generalnym wykonawcą farm fotowoltaicznych należących do litewskiego funduszu będzie wywodząca się również z Litwy firma Sun Investment Group. To również jeden z najaktywniejszych inwestorów na polskim rynku PV.

Obecnie na dorobek Sun Investment Group w Polsce składają się uruchomione elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 43 MW - wszystkie o jednostkowej mocy do 1 MW, z którymi wywodzący się z Litwy inwestor skutecznie wystartował w aukcjach przeprowadzonych przez Urząd Regulacji Energetyki.

W ubiegłym roku Litwini sprzedali te elektrownie fotowoltaiczne szkockiemu funduszowi Aberdeen Standard Investments.

Ponadto SIG informuje o rozwoju kolejnych projektów PV w naszym kraju łącznie na ponad 500 MW.

W ostatniej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW, przeprowadzonej przez URE w grudniu 2019 roku, SIG zabezpieczył prawa do rozliczeń w okresie 15 lat tzw. ujemnego salda dla projektów o łącznej mocy 30 MW.

Jednocześnie spółka poinformowała w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl o planach zakupu projektów poaukcyjnych o łącznej mocy 50 MW.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE