ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Największa farma słoneczna w USA prawdopodobnie już bez subsydiów
14.01.2020r. 08:06

Administracja prezydenta Donalda Trumpa zatwierdziła lokalizację największej farmy słonecznej w Stanach Zjednoczonych. Farma NV Solar Gemini ma osiągnąć moc 690 MW - czytamy w BiznesAlert.pl.
W Stanach Zjednoczonych w tym roku ma zostać przyjęta ustawa o odnawialnych źródłach energii. Tak zapowiada prezydent Donald Trump. Ustawa ma zlikwidować wszystkie ułatwienia i zachęty do inwestycji w odnawialne źródła energii. Dotyczyłoby to zwłaszcza subwencji oraz obowiązujących dotychczas ulg podatkowych. Zmiany miałyby dotyczyć szczebla federalnego. OZE - zdaniem prezydenta Trumpa - mają funkcjonować wyłącznie na zasadach rynkowych konkurując bez wsparcia z innymi źródłami energii.

Federalna agencja nieruchomości USA (Bureau of Land Management - BLM) niedawno opublikowała decyzję w sprawie budowy w stanie Nevada przemysłowej farmy słonecznej o mocy 690 MW. Projekt o wartości miliarda dolarów zostanie zlokalizowany na terenie federalnym w pewnej odległości od Las Vegas. Paradoksalnie - BLM w latach prezydentury Obamy odrzucił ten projekt jako szkodliwy dla wrażliwych obszarów pustynnych. Administracja Trumpa już wcześniej zapowiadała, że unieważni tę decyzję.

Prezydent Donald Trump jest krytyczny wobec energetyki wiatrowej i słonecznej uznając je jako zbyt drogie i zupełnie niestabilne źródła energii. Akceptacja wspomnianego projektu jest uzasadniona jego opłacalnością. Opłacalność ta nie będzie uzależniona od subsydiowania przez administracja federalną i stanową ani od ulg podatkowych. Te przywileje dla inwestycji w energię słoneczną w wiatrową w Stanach Zjednoczonych przestają istnieć w 2020 roku.

Projekt NV Solar Gemini wraz z instalacją przechowywania energii będzie kosztował około 38,44 USD za MWh. Umowa jest podpisana na 25 lat. Farma będzie mieć powierzchnię około 7 100 akrów i powstanie na terenie nieruchomości federalnych ocenionych jako nieużytki.
Administracja Trumpa po raz trzeci zgodziła się na zainstalowanie przemysłowej farmy słonecznej obszarach federalnych. W czerwcu 2018 roku BLM wyraził zgodę na projekt o mocy 80 MW w stanie Wyoming, w listopadzie 2018 roku - na farmę o mocy 550 MW w pewnej odległości od Joshua Tree National Park w stanie Kalifornia (dotychczas największa farma solarna w USA).

NV Gemini Solar przyniesie znaczny wzrost potencjału energetyki odnawialnej w Nevadzie i na całym Zachodzie Stanów Zjednoczonych - oceniają specjaliści sektora energii.

Grupy ekologiczne wyrażają zadowolenie z decyzji akceptującej NV Gemini Solar, ale część z nich obawia się, że inwestycja może mieć szkodliwy wpływ na "wrażliwe zasoby" naturalne stanu Nevada.

Bureau of Land Management - BLM - to agencja w ramach Departamentu Zasobów Krajowych Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za administrowanie terenami publicznymi stanowiącymi własność federalną. Dzięki nadzorowi ponad 247,3 mln akrów (1001 000 km kw.), zarządza jedną ósmą powierzchni kraju.
BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE