ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Vattenfall zbuduje elektrownię fotowoltaiczną na wodzie
05.12.2019r. 08:24

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, holenderski rynek fotowoltaiczny w ostatnich latach szybko się rozwija, jednak barierą jest mała podaż gruntów, na których można postawić duże elektrownie PV. Stąd rosnące zainteresowanie Holendrów budową instalacji fotowoltaicznych na zbiornikach wodnych.
Do firm, które w Holandii inwestują w elektrownie fotowoltaiczne na pływających platformach, dołącza teraz szwedzki koncern energetyczny Vattenfall, który jest aktywny w tym kraju za pośrednictwem spółki Nuon.

Szwedzka grupa energetyczna wybuduje pływającą elektrownię fotowoltaiczną o mocy 1,2 MW w Gendringen, na zbiorniku na terenie eksploatowanej od 25 lat kopalni piasku.

Zadaniem elektrowni fotowoltaicznej będzie zasilenie infrastruktury kopalni, która w skali roku konsumuje 2,5 GWh energii elektrycznej.

Właściciel kopalni, firma Netterden, ma jednocześnie zapewnić finansowanie dla tego projektu.

Budowa instalacji PV ma ruszyć jeszcze w tym roku, a pływająca elektrownia PV wejdzie w fazę operacyjną do maja 2020 r.

Vattenfall podkreśla, że zaletą "pływających" elektrowni fotowoltaicznych jest lepsze chłodzenie paneli, co przekłada się na wyższe uzyski energii niż w przypadku tradycyjnych instalacji.

Największe plany jeśli chodzi o budowę farm fotowoltaicznych na wodzie ma w Holandii deweloper GroenLeven, który zabezpieczył już subsydia dla projektów pływających farm PV łącznie na 400 MW.
Z kolei konsorcjum inwestorów Sun Projects i Dromec ma zbudować w północnej części kraju elektrownię fotowoltaiczną w technologii "floating" o mocy 22,6 MW. W dodatku ma to być największa na świecie pływająca elektrownia PV na tzw. trackerach

Co więcej, pierwsi holenderscy inwestorzy przymierzają się już do budowy elektrowni fotowoltaicznych na morzu, gdzie mogłyby uzupełniać generację z budowanych u wybrzeży Holandii morskich farm wiatrowych, przy okazji częściowo korzystając z ich infrastruktury.

Największa elektrownia fotowoltaiczna w Holandii, o mocy 110 MW, powstanie w gminie Westerwolde i zbudują ją firmy PowerField i Solarcentury. Uruchomienie produkcji z około 350 tys. modułów fotowoltaicznych ma nastąpić pod koniec przyszłego roku, a roczny uzysk energii jest szacowany na 104 GWh.

Według danych holenderskiej rządowej agencji statystycznej CBS, w ubiegłym roku w Holandii powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,5 GW, w tym około 20 proc. w postaci naziemnych elektrowni PV, a całkowity potencjał fotowoltaiki w tym kraju wzrósł na koniec 2018 roku do 4,41 GW.

Rok wcześniej udział naziemnych farm fotowoltaicznych we wzroście holenderskiego potencjału PV wynosił tylko 9 proc.

Na koniec 2018 roku na zainstalowaną moc fotowoltaiki w Holandii składały się domowe, dachowe elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,307 GW, dachowe instalacje PV należące do firm posiadały moc 1,662 GW, a moc naziemnych farm PV wynosiła 0,444 GW.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Kreatywny innowator 05.12.2019r. 11:05
czemu nie na piasku?
razem z zamkiem
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE