ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

KE nie wycofa się z finansowania inwestycji gazowych pomimo decyzji EBI
19.11.2019r. 13:36

Komisja Europejska zapowiada, że jej polityka będzie coraz mocniej integrować energetykę z innymi sektorami w celu wytworzenia synergii na potrzeby transformacji. Jej przedstawiciel podkreśla ważną rolę gazu ziemnego w tym procesie - czytamy w BiznesAlert.pl.
Maciej Ciszewski, doradca dyrektora Dyrektoriatu Generalnego ds. Energetyki w Komisji Europejskiej Klausa Dieter-Borchardta wystąpił na konferencji poświęconej transformacji energetycznej zorganizowanej w Parlamencie Europejskim.

- Nowy zielony ład to nie jest jedna polityka, ale będzie musiał mieć odzwierciedlenie w wielu politykach, w tym energetycznej. Nowy Zielony Ład, aby został wdrożony skutecznie, musi uwzględnić całą energetykę. Nie chodzi tylko o dekarbonizację wytwarzania, ale także całej gospodarki - przekonywał doradca Komisji Europejskiej.

- Od lat prezentujemy trójkąt: bezpieczeństwo dostaw, opłacalność i zrównoważony rozwój. Zrównoważony rozwój jest zdecydowanie na przedzie naszej polityki, ale nie można zapominać o pozostałych dwóch - ocenił Ciszewski. - Nie możemy ustalać nowych celów polityki zapominając o konsumentach, którzy faktycznie za nią zapłacą.

- Musimy maksymalnie wykorzystać to co mamy. Wszystkie synergie w energetyce, a także szerzej: transporcie i nie tylko, należy wykorzystać. Tradycyjnie łączenie sektorów miało dotyczyć synergii w sektorach energii i gazu. Chcemy teraz spojrzeć szerzej i wykorzystać wszystko to, co mamy do dyspozycji - zapowiedział. W tym kontekście mówił o potencjale ciepłownictwa, chłodnictwa, sektora wodorowego i innych branż.
- Naszym celem jest dekarbonizacja. Jednak gaz ma tu do odegrania pewną rolę. Jest właściwie dużo miejsca dla niego w transformacji energetycznej. Mówiąc o 2050 roku musimy pamiętać, że jesteśmy w 2020 roku. Gaz przyczyni się do stabilizacji OZE. Należy przypominać, że gaz to nie węgiel. To czyste źródło energii. To jedna czwarta zużycia energii w Unii Europejskiej - zapewnił Ciszewski.

- Musimy myśleć o planowaniu budowy nowej infrastruktury. Pracujemy nad tym ze stowarzyszeniem operatorów infrastruktury i będzie to temat naszych dyskusji w nadchodzących tygodniach - powiedział.

Odniósł się do decyzji Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który wycofał się z dofinansowania inwestycji gazowych. - Finansowanie transformacji, Zielonego Ładu, to nie jest skończony temat. Można wykorzystać wciąż wiele narzędzi i piłka wciąż jest w grze - zapewnił cytowany przez BiznesAlert.pl Ciszewski.
BiznesAlert

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 19.11.2019r. 14:43
Polityka klimatyczna z największą lubością atakuje elektrociepłownie, w zamian oferując wizję elektrycznej pompy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE