ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szwedzka armia zablokowała budowę morskich wiatraków na morzu
24.10.2019r. 08:40

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w Szwecji energetyka wiatrowa rozwija się świetnie, ale jedynie na lądzie i wygląda na to, że na razie nie uda się tam rozkręcić inwestycji w morskie wiatraki.
Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall, jeden z największych europejskich deweloperów farm wiatrowych, który ma już na koncie postawienie ponad 1,2 tys. turbin, musiał zrezygnować z budowy pierwszej morskiej farmy wiatrowej, która miała powstać u wybrzeży Szwecji.

Chodzi o projekt zakładający budowę na szwedzkich wodach terytorialnych morskiej farmy wiatrowej o mocy 200 MW. Tę inwestycję Vattenfall realizował we współpracy z firmą Wallenstam w ramach spółki Taggen Vindpark.

Pozwolenie na budowę farmy wiatrowej udało się zabezpieczyć już w roku 2012. Założono wówczas postawienie 83 turbin w odległości około 12 km od portowego miasta Sölvesborg.

Później jednak inwestor próbował zmienić zapisy w przyznanej decyzji, aby uwzględnić budowę większych i wyższych elektrowni wiatrowych.

Vattenfall wystąpił o zmianę umożliwiającą postawienie u wybrzeży Szwecji nie 83, ale 40 wiatraków o wysokości do 220 metrów.

Szwedzka grupa energetyczna zakładała, że morską farmę wiatrową złożoną z takich turbin uruchomi w latach 2024-25.
Ostatecznie jednak szwedzkiej grupie energetycznej nie udało się uzyskać korzystnej decyzji władz z powodu sprzeciwu, który zgłosiła armia.

Szwedzkie wojsko nie zgodziło się na budowę wiatraków, argumentując, że stanęłyby zbyt blisko oddalonego o 25 km od planowanej inwestycji obszaru, na którym prowadzone są ćwiczenia.

Vattenfall nie chce jednak rezygnować z budowy morskich wiatraków u wybrzeży Szwecji i zapewnia, że wyciągnie wnioski z fiaska projektu Taggen.

Obecnie szwedzki koncern jest w trakcie budowy wielkich morskich farm wiatrowych u wybrzeży Danii i Holandii.

Kilka tygodni temu Szwedzi uruchomili największą farmę wiatrową u wybrzeży Danii. Farma wiatrowa Horns Rev 3 liczy 407 MW i składają się na nią turbiny MHI Vestas o jednostkowej mocy 8,3 MW, które są zlokalizowane w odległości około 25-40 km od duńskiego wybrzeża.

W Szwecji Vattenfall jest w trakcie budowy lądowej farmy wiatrowej o mocy 353 MW, na którą złożą się 84 turbiny mające rozpocząć pracę w 2022 r. Około 60 proc. rocznej generacji mającej wynieść w sumie 1,1 TWh zakontraktowano już w ramach umów PPA. Energię w okresie 20 lat będzie kupować norweski producent aluminium Norsk Hydro.

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: darlew 25.10.2019r. 08:07
Tak - nikt nie bierze pod uwagę szlaków przelotów ptaków , ale tutaj Zieloni nie mają "zlecenia... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ekologik 25.10.2019r. 10:32
oraz przepływów statków i dorszy
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ekologik 25.10.2019r. 10:33
czy nie jest to zanieczyszczanie morza plastikiem?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE