ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Total zamieni "zielony" wodór i CO2 w metan
09.10.2019r. 09:18

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, francuski potentat na rynku paliw zapewnia, że prowadzony przez niego projekt, w którym wykorzysta technologię wysokotemperaturowego elektrolizera, otwiera nową erę w wykorzystaniu na skalę przemysłową "zielonego" wodoru i CO2 do produkcji metanu.
Francuska grupa paliwowa Total podpisała porozumienie z niemiecką firmą Sunfire, które dostarczy swoją technologię do wspólnego projektu mającego na celu zagospodarowanie nadwyżek energii odnawialnej, ale także emisji CO2.

Sunfire ma dostarczyć do projektu badawczego E-CO2MET realizowanego we współpracy z Total "wysokotemperaturowy elektrolizer do zastosowań przemysłowych", którego moc ma być liczona w megawatach.

Mająca siedzibę w Dreźnie i zatrudniająca około 140 osób firma Sunfire rozwija technologię wysokotemperaturowego elektrolizera, a także wysokotemperaturowego ogniwa paliwowego.

Technologia opracowana przez Sunfire ma umożliwiać zagospodarowanie nie tylko nadwyżek energii elektrycznej wytwarzanej z OZE w procesie produkcji wodoru, ale także zagospodarowanie dwutlenku węgla poprzez włączenie go w reakcję z wodorem, czego produktem ma być metan mogący znaleźć zastosowanie w transporcie czy ciepłownictwie.

Urządzenia dostarczone przez Sunfire zostaną zainstalowane na terenie rafinerii należącej do spółki Total Raffinerie Mitteldeutschland GmbH.

Pilotaż ma doprowadzić do uruchomienia wielkoskalowej produkcji metanu z wodoru otrzymywanego z nadwyżek energii odnawialnej oraz skoncentrowanego dwutlenku węgla.
Total zapewnia, że wybrał przy tym najwydajniejszą dostępna na rynku technologię zamiany energii elektrycznej w wodór, która dzięki bezpośredniemu wykorzystaniu pary albo powstającego ciepła ma oferować wysoką sprawność sięgającą nawet 80 proc.

- Wychwytywanie emisji, utylizacja i magazynowanie będą odgrywać kluczową rolę w osiągnięciu neutralności klimatycznej bez ograniczania rozwoju gospodarczego i społecznego - komentuje Marie-Noelle Semeria, CTO francuskiej grupy paliwowej.

Z kolei Nils Aldag z Sunfire podkreśla, że technologia opracowana przez drezdeńską firmę może być kluczowa np. dla sektora chemicznego. - Wraz z wykorzystaniem "odnawialnych" gazów i paliw, a także istniejącej infrastruktury możemy uczynić sektor transportowy i przemysł chemiczny neutralnymi jeśli chodzi o klimat - komentuje przedstawiciel Sunfire.

Total jest udziałowcem w Sunfire od roku 2014 poprzez inwestycję przeprowadzoną przez fundusz Total Carbon Neutrality Ventures.

W naszym kraju projekt mający na celu zamianę CO2 w metan prowadzi Tauron.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 09.10.2019r. 10:44
Sprawność konwersji prąd-wodór 0,8, sprawność konwersji wodór-prąd 0,6. Łączna sprawność konwersji prąd-wodór-prąd 0,48. Połowa zielonej energii zostanie stracona, czyli trzeba dwa razy więcej wiatraków, oprócz tego, co zbudowano. Nadwyżki wiatru występują przez 365 h/a. Prąd kupiony po 200 zł/MWh musi podrożeć po kosztach zmiennych do 400 zł/MWh plus amortyzacja instalacji, z tym, że po 200 zł jest w nocnej dolinie, i w przypadku masowego zapotrzebowania nie będzie po 200 zł.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE