ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Premier: wciąż bezpieczeństwo dostaw energii zapewniają nam elektrownie węglowe
10.09.2019r. 16:37

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił we wtorek, że Polska coraz częściej korzysta z odnawialnych źródeł energii, ale wciąż bezpieczeństwo dostaw energii zapewniają jej elektrownie węglowe. "Dokonujemy transformacji systemu elektroenergetycznego w kierunku dużo bardziej zielonym" - zapewnił.
Szef rządu podczas wtorkowego briefingu w Łowiczu był pytany m.in. o powody importu przez Polskę węgla z Mozambiku i o to kiedy Polska odejdzie od węgla, jako głównego surowca energetycznego.

Jak tłumaczył Morawiecki, istnieje kilka przyczyn pozyskiwania węgla z innych krajów. Wskazał, że realizowana przez rząd inwestycja w polskie kopalnie jest inwestycją wieloletnią. "Pan minister Tchórzewski, jako minister energii, odziedziczył po naszych poprzednikach sytuację w górnictwie węgla kamiennego - nie waham się użyć tego słowa - dramatyczną. Brak inwestycji, bankrutujące spółki, brak doinwestowania i bardzo trudna sytuacja z pracownikami, którzy byli zwalniani" - tłumaczył.

Wskazał, że po czterech latach, sytuacja jest dużo bardziej stabilna. Jak mówił - jedna ze spółek jest rentowana "na bardzo przyzwoitym poziomie", a druga radzi sobie coraz lepiej.

"Dbając jednocześnie, by energia była jak najtańsza, musimy dbać też o to, by była zgodna z regułami europejskimi. To jest trudne, bo koszt uprawnień do emisji CO2 gwałtownie wzrósł. I ten koszt kopalnie węgla kamiennego muszą wkalkulować w swój proces produkcyjny" - zaznaczył.

Dlatego - jak mówił premier - przez politykę klimatyczną UE opłacalność wydobycia węgla jest dużo niższa. "Stąd też ta sytuacja jest taka skomplikowana. Dbamy o bezpieczeństwo, ale nie zapewni nam go tylko wiatr i słońce. Kochamy oczywiście energię zieloną, ale najdroższa energia jest ta, która jest niedostarczona" - podkreślił.
Morawiecki zaznaczył, że Polska musi mieć bezpieczną "energię dostarczaną", bo nie jest winą kraju, że po II wojnie światowej nie można było budować, jak np. w niepodległej Francji, elektrowni atomowych.

"Opierając się na bezpieczeństwie w podstawie systemu energetycznego, który jest bezpieczeństwem węglowym, jednocześnie dokonujemy transformacji systemu elektroenergetycznego w kierunku dużo bardziej zielonym" - zapewnił szef rządu.

Wskazał, że w tym roku trzykrotnie wzrośnie moc pozyskiwana z zainstalowanych paneli słonecznych - z 500 megawatów do 1,5 gigawata. "Trudno o lepszy dowód na to, że idziemy w kierunku energetyki odnawialnej. Ale jednocześnie musimy mieć bezpieczeństwo dostaw energii, które zapewniają nam elektrownie węglowe i również do pewnego stopnia gazowe" - podkreślił Morawiecki.

Podsumował, że ta cała skomplikowana "układanka" węglowo-klimatyczna "może i musi" być zmieniana w sposób stopniowy.

KOMENTARZE ( 8 )


Autor: Ekonomista 10.09.2019r. 22:23
Najtańszym sposobem na zapewnienie dostaw energii w przypadku braków produkcji w szczytach zapotrzebowania jest... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ekonomista 10.09.2019r. 22:32
Zauważam, że najtańszym i najskuteczniejszym sposobem na blackouty są dobrze rozwinięte połączenia transgraniczne.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Sceptyk 11.09.2019r. 07:30
Co oznacza wypływ pieniędzy z Polski, uzależnienie się od innych krajów, a z czasem, po ograniczeniu produkcji... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 5 | Najnowsza odpowedź: 14-09-2019r. 20:58 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE