ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

To ma być największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce
29.08.2019r. 15:12

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, w przyszłym tygodniu mamy poznać informacje na temat projektu zakładającego budowę wielkiej farmy fotowoltaicznej. Inwestorzy na razie nie informują o szczegółach, zapewniają jednak, że będzie to nie tylko największa tego rodzaju inwestycja w Polsce, ale także w regionie Europy Środkowej.
Budowę wielkich farm fotowoltaicznych w naszym kraju do tej pory ograniczały zasady systemu aukcyjnego, który premiował inwestycje fotowoltaiczne, ale o jednostkowej mocy maksymalnie 1 MW.

Projekty większych farm PV o mocy ponad 1 MW mogły po raz pierwszy zawalczyć o rządowe gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym w aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej, którą Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w listopadzie 2018 r. Jednak w tej aukcji bezkonkurencyjni okazali się inwestorzy wiatrowi, którzy zgłosili niskie stawki za energię.

Na rynku fotowoltaicznym słychać jednak coraz częściej o rozwijaniu dużych projektów fotowoltaicznych, z których część będzie można zgłosić do przyszłych aukcji - jeśli takie aukcje zostaną ogłoszone, albo realizować na warunkach stricte rynkowych, opierając model biznesowy na długoterminowych umowach sprzedaży energii.

W tym roku plany budowy ogromnej farmy fotowoltaicznej o mocy 70 MW ogłosił już należący do miliardera Zygmunta Solorza koncern energetyczny Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA. Zadeklarowana moc tej instalacji stanowi około 7 proc. obecnego potencjału fotowoltaiki zainstalowanej w Polsce.

Z kolei ostatnio plany budowy farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach, której moc może przekroczyć 40 MW, zasygnalizował Tauron, a duże projekty PV ma szykować też Polska Grupa Energetyczna.
Jak dowiedział się portal Gramwzielone.pl, projekt mający skutkować budową największej farmy fotowoltaicznej w kraju - ale także w całej Europie Środkowej - ma przedstawić w przyszłym tygodniu konsorcjum inwestorów z udziałem spółki Neo Investments oraz chińskiego China Sinogy Electric Engineering.

W projekt ma być ponadto zaangażowany szwajcarski fundusz Strategic Swiss Partners, a jego realizację ma wspierać Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Na razie inwestorzy nie zdradzają szczegółów na temat lokalizacji czy mocy planowanej instalacji. Założenia mają zostać podane dopiero podczas prezentacji projektu zaplanowanej na środę 4 września.

Natomiast jak wynika z informacji podanych na stronie Neo Investments, w portfelu warszawskiego funduszu inwestycyjnego jest spółka Energia Przykona Sp. z o.o., która realizuje projekt farmy fotowoltaicznej w powiecie Turek, w pobliżu zamkniętej kopalni Adamów. Inwestycja ma zająć 400 hektarów gruntów przeznaczonych do rekultywacji i osiągnie zainstalowaną moc 200 MW.

W portfelu Neo Investments jest ponadto spółka Neo Energy, która na swojej stronie internetowej chwali się budową i eksploatacją 39 instalacji OZE w Polsce, Hiszpanii, Litwie i Białorusi.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Luter 30.08.2019r. 09:46
czy cena za prąd z opłatą (C1) za przesył jest obecnie wyższa niż cena potrzebna aby opłacało się wybudować własną instalację PV (C2)?

wg mnie C1 > C2. W dodatku C1 nieprzewidywalne.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE