ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

System ciepłowniczy Inowrocławia wesprze fotowoltaika
27.08.2019r. 10:36

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Zakład Energetyki Cieplnej w Inowrocławiu rozpoczyna inwestycję w elektrownię fotowoltaiczną. Produkowana przez nią energia elektryczna zostanie wykorzystana do produkcji ciepła dostarczanego mieszkańcom miasta. Spółka zapewnia, że to jeden z najbardziej innowacyjnych projektów w polskim ciepłownictwie.
Inowrocławski ZEC w ramach pilotażowego projektu postawi na powierzchni pół hektara elektrownię fotowoltaiczną o mocy 200 kW.

Drugi element tej inwestycji to montaż kontenera z magazynem ciepła o pojemności 24m3 z dwoma pompami ciepła o mocy 450 kW.

W ten sposób ograniczone zostanie zużycie węgla wykorzystywanego dotąd do podgrzewania wody dla Inowrocławia.

Obecnie na miejsce inwestycji dostarczono już panele fotowoltaiczne, a ciepła woda podgrzewana bez węgla ma popłynąć do mieszkańców jesienią.
W pierwszym etapie z ciepła wytwarzanego w innowacyjny sposób przez ZEC w Inowrocławiu skorzystają mieszkańcy dzielnicy Mątwy, a w przyszłości dostawy "czystego" ciepła mają zostać rozszerzone o pozostałe osiedla w Inowrocławiu, co jednak będzie zależeć od pozyskania na ten cel dofinansowania.

Zwolennikiem wprowadzania do komunalnego zakładu ciepłowniczego innowacyjnych rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii jest prezes ZEC w Innowrocławiu Piotr Pawlak.

- Taka jest tendencja światowa, nie ma od niej ucieczki. Prędzej czy później każdy dostawca ciepła stanie przed tym problemem, czym zastąpi węgiel. Ci, którzy już reagują, są do przodu o kilka lat i po prostu oszczędzają środowisko oraz pieniądze. Stąd moje zaangażowanie w dywersyfikację źródeł ciepła. Zyskujemy na takiej strategii jako spółka, ale przede wszystkim jako miasto Inowrocław, uzdrowiskowe i dbające o mieszkańców - przekonuje prezes Pawlak.

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: zgryźliwy 27.08.2019r. 16:21
Lusterkami skierowanymi w jeden pkt. można zrobić nawet parę 540 'C. Dodatkowo takie elektrownie solarne, jako jedyne potrafią magazynować energię w postaci ciepła. Późniejsza przeróbka ciepła na prąd odbywa się ze sprawnością obiegu termodynamicznego, ale skoro mowa o cieple...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Praw 27.08.2019r. 20:23
Rzeczywiście jest takie rozwiązanie z lustrem ale chyba nigdzie nie wdrożone w Polsce. Ponadto z punktu widzenia ciepłownictwa trudne do regulacji i zabudowania. Prosta produkcja energii z ogniw fotowoltaicznych, grzałka (chyba tak) i akumulator daje się łatwo regulować. Siła to osiągnięcie celu prawnego i prostota pracy. Skomplikowane urządzenie techniczne jakim są systemy z lustrami będzie zapewne droższe i trudne w eksploatacji. I nie chodzi tu o efektywność klasycznie rozumianą tylko o korzyści z dostosowania prawnego czyli reakcja na bezsensowne przeregulowanie. Nie takie rzeczy niedługo zobaczymy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 28.08.2019r. 10:54
Elektrownie heliocentryczne da się oczywiście z łatwością regulować, choć raczej jest to rozwiązanie dla południowej Hiszpanii, a nie dla Polski. O pomstę do nieba woła sam pomysł stosowania OZE dla ciepłownictwa, w szczególności fotowoltaiki, to są rozwiązania sprzeczne z naturą, że tak przywołam modne gdzie indziej określenie. Rozwiązanie szkodliwe społecznie i gospodarczo, zmuszające podobnie jak w systemie elektrycznym do budowy i utrzymania podwójnych kosztów mocy, oraz zrzucające na państwo konieczność utrzymania dodatkowych elektrowni na zimę, bez szans na zwrot kapitału z powodu krótkiego okresu eksploatacji. Nie grzejmy się prądem. Co innego szczytowy kocioł wodny, co innego w pełni sprawna Ostrołęka !
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Marek Amrozy 28.08.2019r. 13:29
Z artykułu wynika, że system elektroenergetyczny nie ma z tą inwestycją wiele wspólnego. PV zasila pompy ciepła gdy świeci słońce, które produkują ciepło na magazyn, z którego zasilana jest sieć ciepłownicza. Jak się domyślam konfiguracja została dobrana tak, żeby zastąpić jakiś kocioł węglowy pracujący na CWU latem. Nie wiem jak została policzona ekonomia tej inwestycji i jakie warianty alternatywne były brane pod uwagę, ale zapewne jest to korzystny ekonomicznie wariant, skoro spółka go zrealizowała. Ale na pewno warto docenić starania - obecnie dla PECów najgorszym wariantem jest utrzymywanie status quo.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE