ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

System ciepłowniczy Inowrocławia wesprze fotowoltaika
27.08.2019r. 10:36

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Zakład Energetyki Cieplnej w Inowrocławiu rozpoczyna inwestycję w elektrownię fotowoltaiczną. Produkowana przez nią energia elektryczna zostanie wykorzystana do produkcji ciepła dostarczanego mieszkańcom miasta. Spółka zapewnia, że to jeden z najbardziej innowacyjnych projektów w polskim ciepłownictwie.
Inowrocławski ZEC w ramach pilotażowego projektu postawi na powierzchni pół hektara elektrownię fotowoltaiczną o mocy 200 kW.

Drugi element tej inwestycji to montaż kontenera z magazynem ciepła o pojemności 24m3 z dwoma pompami ciepła o mocy 450 kW.

W ten sposób ograniczone zostanie zużycie węgla wykorzystywanego dotąd do podgrzewania wody dla Inowrocławia.

Obecnie na miejsce inwestycji dostarczono już panele fotowoltaiczne, a ciepła woda podgrzewana bez węgla ma popłynąć do mieszkańców jesienią.
W pierwszym etapie z ciepła wytwarzanego w innowacyjny sposób przez ZEC w Inowrocławiu skorzystają mieszkańcy dzielnicy Mątwy, a w przyszłości dostawy "czystego" ciepła mają zostać rozszerzone o pozostałe osiedla w Inowrocławiu, co jednak będzie zależeć od pozyskania na ten cel dofinansowania.

Zwolennikiem wprowadzania do komunalnego zakładu ciepłowniczego innowacyjnych rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii jest prezes ZEC w Innowrocławiu Piotr Pawlak.

- Taka jest tendencja światowa, nie ma od niej ucieczki. Prędzej czy później każdy dostawca ciepła stanie przed tym problemem, czym zastąpi węgiel. Ci, którzy już reagują, są do przodu o kilka lat i po prostu oszczędzają środowisko oraz pieniądze. Stąd moje zaangażowanie w dywersyfikację źródeł ciepła. Zyskujemy na takiej strategii jako spółka, ale przede wszystkim jako miasto Inowrocław, uzdrowiskowe i dbające o mieszkańców - przekonuje prezes Pawlak.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Praw 27.08.2019r. 12:36
Rzeczywiście dość dziwne, ale nie do końca. Po pierwsze innymi metodami (ze słońca) trudno podgrzać do 70 st. C. Po drugie to zapewne efekt przepisów. System ciepłowniczy aby był "efektywny" (czytaj "dofinansowalny" itp) musi mieć 75% kogeneracji odzysku z przemysłu, 50% OZE lub 50% kogeneracji lub OZE. I to zapewne dzieje się w obszarze pomiędzy 50% a 75% produkcji z kogeneracji lub źródeł przemysłowych. Są jeszcze inne możliwe przyczyny (prawo UE, pakiet zimowy i nasze np. budowlane), ale chyba tu chodzi o system "efektywny". :)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE