ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rośnie eksport chińskich paneli fotowoltaicznych do Europy
21.08.2019r. 14:20

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, zniesienie przez Brukselę stosowanych w ostatnich latach restrykcji importowych w połączeniu z ożywieniem inwestycyjnym na europejskim rynku fotowoltaicznym przekłada się na wyraźny wzrost eksportu chińskich modułów PV do Unii Europejskiej.
Dane tajwańskiej firmy konsultingowej EnergyTrend, która specjalizuje się w badaniach rynku fotowoltaicznego, pokazują, jak ważnym rynkiem dla chińskich producentów modułów fotowoltaicznych w ostatnich miesiącach stała się Europa.

Wcześniej Stary Kontynent nie należał do najważniejszych rynków zbytu dla chińskich producentów, którzy produkowali głównie na rodzimy rynek, a eksport kierowali do innych regionów, w których fotowoltaika rozwijała się dużo szybciej.

Dodatkowo atrakcyjność Europy dla chińskich producentów pogorszyło wprowadzone przez Komisję Europejską w 2013 roku tzw. porozumienie cenowe oznaczające restrykcje celne dla importu modułów PV z Państwa Środka.

W ostatnim roku sytuacja jednak mocno się zmieniła. Bruksela w końcu wycofała się z restrykcji celnych, rynek PV w Chinach zaczął zwalniać, co skłoniło rozpędzonych chińskich producentów do zwiększenia aktywności na rynkach zagranicznych, a Europa zaczęła instalować coraz więcej systemów fotowoltaicznych.

Największy rynek w Unii Europejskiej, czyli Niemcy, tylko w pierwszej połowie tego roku zainstalował 2 GW w fotowoltaice, podczas gdy w ostatnich latach nie osiągał takiego wyniku w skali całorocznej.

Te czynniki wpłynęły na znaczący wzrost znaczenia Europy jako kierunku eksportu chińskich modułów fotowoltaicznych.

EnergyTrend wskazuje, że Unia Europejska stała się teraz drugim najważniejszym kierunku eksportu chińskich modułów fotowoltaicznych po regionie Azji i Pacyfiku.

W pierwszych pięciu miesiącach tego roku eksport chińskich modułów do UE wzrósł do 9,258 GW, podczas gdy w okresie czerwiec-grudzień 2018 r. odnotowano wynik na poziomie 4,507 GW, a w miesiącach styczeń-maj 2018 r. - tylko 1,29 GW.
Region Azji i Pacyfiku w pierwszych pięciu miesiącach tego roku wygenerował dla chińskich firm eksport na poziomie 13,084 GW - niewiele większy od osiągniętego w okresie czerwiec-grudzień 2018 (12,987 GW) i znacznie większy niż wypracowany w analogicznym okresie ubiegłego roku (8,56 GW).

Maleje natomiast eksport chińskich modułów fotowoltaicznych do Stanów Zjednoczonych, które z początkiem roku wprowadziły na takie produkty wysokie cła. Z danych EnergyTrend wynika, że w okresie od czerwca do grudnia 2018 r. eksport do USA sięgnął 5,013 GW, a w pierwszych pięciu miesiącach br. wyniósł 3,643 GW.

Zdaniem EnergyTrend USA mają zachować w tym roku drugie miejsce jeśli chodzi o popyt na moduły fotowoltaiczne (11 proc. udziału w globalnym rynku), po Chinach (33 proc.), a przed Indiami (9 proc.), Japonią (6 proc.) Wietnamem (6 proc.), Holandią (5 proc.), a także Niemcami, Australią i Hiszpanią (po 4 proc.).

W tym roku mniej elektrowni fotowoltaicznych na skutek decyzji rządu w Pekinie powinni uruchomić Chińczycy - wobec 44 GW zainstalowanych w ubiegłym roku oraz wobec 53 GW uruchomionych w rekordowym roku 2017.

Spadek inwestycji w Chinach powinien jednak zostać zrekompensowany przez wzrost jeśli chodzi o uruchamiany potencjał PV w innych częściach świata.

Potwierdzają to dane EnergyTrend, z których wynika, że łącznie w pierwszych pięciu miesiącach tego roku eksport chińskich modułów fotowoltaicznych sięgnął 28,5 GW, co oznacza niemal dwukrotnie większą wartość od eksportu wygenerowanego w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy odnotowano 14,68 GW.

Na cały 2019 rok EnergyTrend szacuje globalną sprzedaż modułów fotowoltaicznych na poziomie 125,5 GW, czyli większą od popytu na moduły PV odnotowanego w ubiegłym roku, który według szacunków tajwańskiej firmy wyniósł około 108,2 GW.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE