ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kolejny region w UE dopłaci do magazynów energii
19.08.2019r. 10:20

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, prosumenci w belgijskiej Flandrii mogą liczyć na dopłaty do inwestycji w domowe magazyny energii. Niedawno wdrożenie podobnych dopłat zapowiedziały niemiecki land Bawaria oraz władze Berlina.
Władze regionu Flandria uruchomiły program zmierzający do podniesienia poziomu autokonsumpcji energii odnawialnej u lokalnych prosumentów dzięki dopłatom do inwestycji w domowe magazyny energii.

Dopłata wynosi 250 euro na każdą 1 kWh pojemności magazynu i nie może przekroczyć 3,2 tys. euro na pojedynczą instalację. Ponadto dofinansowanie nie może przekraczać 35 proc. kosztu inwestycji.

Dodatkowe warunki, które musi spełnić beneficjent programu, to posiadanie inteligentnego licznika oraz inwestycja w urządzenie wykonane z materiałów zakwalifikowanych jako przyjazne środowisku. Jak podaje "PV Magazine", w tej definicji ma się mieścić m.in. technologia baterii litowo-jonowych czy sodowo-jonowych.

Na rozwój energetyki prosumenckiej przygotował się największy koncern energetyczny w Belgii, Engie-Electrabel, który oferuje swoim klientom obsługę w zakresie inwestycji w domowe systemy fotowoltaiczne.

W jednej z opcji klienci belgijskiej firmy mogą stać się właścicielami instalacji spłacając ją w ratach. W przypadku wersji z 36 ratami miesięczny koszt spłaty wynosi 165 euro. Ponadto Engie-Electrabel współpracuje z lokalnym bankiem Beobank, który na domową fotowoltaikę oferuje oprocentowanie wynoszące tylko 1,6 proc.
Ostatnio program dopłat do magazynów energii instalowanych "za licznikiem" ogłosiła Bawaria, gdzie dopłatą zostanie objęta inwestycja w urządzenie pozwalające na zgromadzenie co najmniej 3 kWh energii elektrycznej. W takim przypadku dopłata wyniesie 500 euro, a każda dodatkowa pojemność 1 kWh umożliwi zwiększenie dopłaty o 100 euro.

Maksymalnie do inwestycji w magazyn energii będzie można otrzymać dopłatę w wysokości nawet do 3,2 tys. euro. Dodatkowy warunek to wykorzystanie takiego urządzenia w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną.

Lokalny program dopłat to urządzeń gromadzących nadwyżki energii odnawialnej szykują też władze Berlina, które zdecydowały, że wysokość dopłaty wyniesie do 300 euro na kWh zainstalowanej pojemności, ale nie będzie mogła przekroczyć w sumie 15 tys. euro. To oznaczałoby wykorzystanie maksymalnych subsydiów dla magazynu energii o pojemności nawet 50 kWh.

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu amerykańskiej firmy konsultingowej Wood Mackenzie, inwestycje w domowe magazyny energii, instalowane "za licznikiem", osiągną grid parity we Włoszech w 2021 r., w następnym roku w Niemczech, a później w kolejnych krajach Unii Europejskiej.

To, zdaniem WoodMackanzie, przyczyni się do podwojenia instalowanego rocznie potencjału domowych magazynów energii w Europie w roku 2024, w stosunku do aktualnego stanu, do mocy 500 MW i pojemności 1,2 GWh, a wówczas skumulowana pojemność takich urządzeń na Starym Kontynencie ma sięgnąć 6,6 GWh.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE