ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ile farm fotowoltaicznych uruchomiono w wyniku dotychczasowych aukcji?
19.08.2019r. 10:16

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, z końcem czerwca minął czas na uruchomienie wytwarzania energii z instalacji, dla których inwestorzy zapewnili sobie gwarancje ceny sprzedawanej energii na podstawie aukcji przeprowadzonej dwa lata wcześniej. W przypadku ilu projektów, dla których zagwarantowano wówczas wsparcie, udało się rozpocząć generację w systemie aukcyjnym w wymaganym terminie?
W dwóch pierwszych aukcjach dla nowych instalacji, dedykowanych energetyce wiatrowej i fotowoltaicznej, dla projektów o mocy do 1 MW, które Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w grudniu 2016 r. i czerwcu 2017 r., wsparciem objęto odpowiednio 84 projekty na łączną moc ok. 70 MW, a także 352 projekty na łączną moc ok. 300 MW - w zdecydowanej większości chodziło o inwestycje fotowoltaiczne.

W sumie prawo do rozliczeń w systemie aukcyjnym w dwóch pierwszych aukcjach zyskało więc 436 wytwórców.

Dzień 30 grudnia 2018 r. był ostatnim dniem na rozpoczęcie wytwarzania energii z farm fotowoltaicznych objętych wsparciem w pierwszej aukcji z 30 grudnia 2016 r.

Wyłącznie projektów z pierwszej aukcji do końca grudnia 2018 r. udało się uruchomić 57 - na tę liczbę złożyło się 56 farm fotowoltaicznych o mocy 53,515 MW oraz jedna elektrownia wiatrowa o mocy 0,8 MW.

Oznacza to, że z 86 projektów, dla których inwestorzy zagwarantowali wsparcie w aukcji z grudnia 2016 roku, udało się uruchomić w sumie 67,8 proc. (to zaktualizowane dane URE, z wcześniejszych wynikało, że generację rozpoczęto w przypadku mniejszej liczby projektów).

Jak ta statystyka wygląda w przypadku aukcji z czerwca 2017 r., w przypadku której inwestorzy mieli czas na rozpoczęcie produkcji energii do 29 czerwca br.?

Według danych uzyskanych przez Gramwzielone.pl w Urzędzie Regulacji Energetyki, zgodnie ze stanem na 5 czerwca br. wytwarzanie rozpoczęło 147 farm fotowoltaicznych o mocy 124,5 MW objętych wsparciem w drugiej aukcji.

Teraz Urząd Regulacji Energetyki przekazał nam informację, zgodnie z którą na dzień 7 sierpnia w systemie aukcyjnym rozpoczęto wytwarzanie w przypadku 222 projektów z drugiej aukcji. Łączna moc tych instalacji sięga 191,823 MW.
W tej liczbie mieści się 220 farm fotowoltaicznych o mocy 190,123 MW oraz dwie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 1,7 MW.

Oznacza to, że z 352 projektów, dla których inwestorzy zagwarantowali sobie wsparcie w aukcji z czerwcu 2017 roku, udało się uruchomić w sumie 63 proc.

Pierwsze projekty po trzeciej aukcji

Z kolei w ostatniej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW z listopada 2018 r. wygrały 554 oferty złożone przez 251 wytwórców. Nie wykorzystano jednak całego udostępnionego przez Ministerstwo Energii budżetu tej aukcji. W sumie sprzedano 8,17 TWh energii elektrycznej na łączną wartość 2,878 mld zł. Tymczasem zgodnie z początkowymi warunkami maksymalna wartość i ilość energii, która mogła zostać sprzedana w drodze tej aukcji, wynosiła 16,06 TWh oraz 6,243 mld zł.

Inwestorzy, którzy wygrali tę aukcję, będą mieć tylko 18 miesięcy na uruchomienie produkcji energii potwierdzonej uzyskaną koncesją - liczone od dnia aukcji.

Do tej pory uruchomiono objęte wsparciem w wyniku tej aukcji cztery elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 0,457 MW. Uruchomiono też jedną elektrownię wiatrową o mocy 0,85 MW.

Łącznie według danych URE na dzień 7 sierpnia br. w systemie aukcyjnym uruchomiono 286 elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych o łącznej mocy 254,161 MW.

Kolejna aukcja

W tym roku ma się odbyć jeszcze większa aukcja dla projektów wiatrowych i fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW, którą powinna znowu zdominować fotowoltaika.

Według zapowiedzi Ministerstwa Energii, które znalazły odzwierciedlenie w liczbach wpisanych do nowelizacji ustawy o OZE przyjętej przez parlament w lipcu 2019 r., w wyniku tegorocznej aukcji mają powstać farmy fotowoltaiczne, w koszyku dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW, o łącznej mocy mogącej sięgnąć nawet 700 MW.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE