ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Najtańsza w historii cena za energię z fotowoltaiki
16.08.2019r. 10:41

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl w przeprowadzonej w Portugalii aukcji dla inwestorów chcących postawić farmy fotowoltaiczne odnotowano rekordowo niskie ceny energii, którymi portugalskie władze pochwaliły się, zanim jeszcze podano oficjalnie wyniki aukcji. Teraz wiadomo, które firmy złożyły najniższe oferty i jakich projektów one dotyczą.
W aukcji, w której udostępniono wstępnie gwarancje dla elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,4 GW, gwarancje sprzedaży energii po zaoferowanej cenie zyskają projekty o łącznej mocy 1,15 GW - mimo, że do aukcji zgłoszono projekty o łącznej mocy około 10 GW

Inwestorzy składali oferty na sprzedaż energii dotyczące konkretnych lokalizacji, które pod budowę farm fotowoltaicznych udostępnił portugalski rząd. Złożono w sumie 64 oferty dotyczące 24 lokalizacji.

W przypadku niektórych gruntów konkurencja była tak duża, że inwestorzy byli gotowi zaoferować ceny dużo niższe od wyznaczonej przez Lizbonę maksymalnej ceny 45 euro/MWh.

Jeszcze zanim podano oficjalne wyniki aukcji, portugalski minister energii João Galamba poinformował, że średnia cena, którą zaoferowali inwestorzy ubiegający się o 15-letnie kontrakty na sprzedaż energii, wyniosła tylko 20,33 euro/MWh, czyli około 22,66 dol./MWh, przy czym w pięciu zgłoszonych ofertach zaproponowano ceny poniżej poziomu 20 euro/MWh.

Najniższa ze zgłoszonych ofert zakłada sprzedaż energii zaledwie za 14,76 euro/MWh, czyli za ok. 16,4 dol./MWh.

Teraz ogłoszono oficjalne rezultaty. Wynika z nich, że rekordowo niską ofertę za energię z fotowoltaiki zaproponował francuski deweloper Akuo Energy, który zabezpieczył w portugalskiej aukcji sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznych o mocy aż 370 MW, w ramach trzech projektów o mocy odpowiednio 150 MW, 120 MW oraz 100 MW.
Wiadomo, że najniższa taryfa wynosząca 14,76 euro/MWh dotyczy największego z wymienionych projektów. Produkcja energii z dwóch pozostałych zostanie objęta 15-letnimi kontraktami na sprzedaż energii po cenach wynoszących odpowiednio 20,73 euro/MWh oraz 19,79 euro/MWh.

Innym wygranym portugalskiej aukcji jest hiszpański koncern energetyczny Iberdrola, który zabezpieczył kontrakty na sprzedaż energii z farm PV o mocy 149 MW. Iberdrola nie podała jednak do publicznej wiadomości zaoferowanych stawek za energię.

W Portugalii Iberdrola jest w trakcie budowy, kosztem wynoszącym aż ponad 15 mld euro, trzech elektrowni wodnych na rzece Tamega, o łącznej mocy 1,158 GW, które mają wytwarzać w skali roku łącznie 1,76 TWh energii elektrycznej. Hiszpanie do tej pory inwestowali w Portugalii głównie w energetykę wiatrową, instalując do tej pory farmy wiatrowe o całkowitej mocy 92 MW.

Wśród wygranych jest też inny francuski deweloper Neoen, który zabezpieczył prawa do sprzedaży energii z farmy PV o mocy 50 MW, która powstanie 70 km na północ od Lizbony i która w skali roku ma wytwarzać około 130 GWh energii elektrycznej. Budowa ma się rozpocząć w roku 2021 i zakończy się na początku 2022 r.

W tym przypadku wiadomo, że energia będzie sprzedawana w ramach 15-letniego kontraktu po niepodlegającej indeksacji o inflację cenie 23,47 euro/MWh.

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energetyk77 16.08.2019r. 20:57
Myślę, że portal gramwzielone nie jest na bieżąco bo pisze o LCOE, a od 2018 Miedzynarodowa Agencja Energii wprowadza... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 18-08-2019r. 09:18 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Obserwator 19.08.2019r. 10:10
Do Energetyk77 Jeśli nawet będzie to 3x drożej, to i tak taniej, niż w Polsce. Przy postępującej integracji... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 22-08-2019r. 08:27 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE