ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Coraz mniej projektów wiatrowych w Niemczech
14.08.2019r. 07:49

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, kolejna aukcja potwierdziła spowolnienie inwestycyjne na niemieckim rynku lądowej energetyki wiatrowej, na którym zaczyna brakować projektów.
W ostatniej aukcji dla lądowych wiatraków Berlin był gotowy przyznać gwarancje sprzedaży energii dla projektów o łącznej mocy 650 MW. Tymczasem gwarancjami objęto tylko 208 MW, na co złożyły się 32 projekty. Ceny, które zgłoszono, zmieściły się w wąskim przedziale od 61,9 euro/MWh do 62 euro/MWh.

Jak notuje federalne stowarzyszenie energetyki wiatrowej Bundesverband WindEnergie (BWE), stosunek składanych ofert do potencjału oferowanego w trzech ostatnich, tegorocznych aukcjach spadał stopniowo z 71 proc. w aukcji z marca, do 45 proc. w aukcji z maja i do 30 proc. w najnowszej aukcji.

Kolejna aukcja dla energetyki wiatrowej na lądzie w Niemczech zostanie sfinalizowana już na początku września br.

W komentarzu do wyników ostatniej aukcji BWE podkreśla, że konieczne jest odblokowanie procesów inwestycyjnych w lądowej energetyce wiatrowej, aby możliwa stała się realizacja niemieckich celów w polityce energetycznej i klimatycznej.

BWE szacuje, że z powodu przeciągających się procedur w Niemczech zablokowano realizację projektów wiatrowych o mocy kilkunastu GW, a średni czas uzyskiwania pozwoleń przez deweloperów wiatrowych miał wzrosnąć do około 700-800 dni w porównaniu do średniej 300 dni osiąganej jeszcze trzy lata temu.
Początki spowolnienia w inwestycjach w lądowej energetyce wiatrowej w Niemczech można było zauważyć w ubiegłym roku. W 2018 roku za naszą zachodnią granicą zainstalowano wiatraki na lądzie o mocy ok. 2,4 GW w stosunku do ponad 5 GW rok wcześniej. Teraz spowolnienie widać jeszcze wyraźniej po statystykach niemieckiej energetyki wiatrowej za pierwszy kwartał 2019 r.

Wcześniej BWE podało, że w pierwszym kwartale 2019 r. w Niemczech zainstalowano wyjątkowo mało lądowych turbin - jak na niemieckie realia. W tym czasie miało powstać 41 turbin o łącznej mocy 143 MW, co oznacza spadek w porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku aż o 90 proc.

Od kilku lat w Niemczech obserwowany jest spadek ilości nowych projektów, co zresztą odzwierciedliły ostatnie niemieckie aukcje dla energetyki wiatrowej, do których inwestorzy zgłaszali projekty o mniejszej mocy od udostępnianej do podziału przez niemieckie władze.

BWE zauważa, że o ile w pierwszym kwartale br. wzrosła ilość projektów, dla których wydawano pozwolenia na realizację - zatwierdzono budowę 111 turbin o łącznej mocy 413 MW - o tyle wprowadzone ograniczenia i długi proces uzyskiwania pozwoleń oznaczają ryzyko niewypełnienia przez Niemcy celów w zakresie zwiększenia produkcji energii odnawialnej.

Według BWE zapewnienie odpowiednich inwestycji w lądowej energetyce wiatrowej wymaga m.in. zabezpieczenia około 2 proc. terenów w federalnym planie zagospodarowania przestrzennego pod inwestycje wiatrowe.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE