ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rząd: 1 mld zł z nowego programu "Mój prąd" dla gospodarstw domowych
23.07.2019r. 13:50 23.07.2019r. 13:04

1 mld zł na dopłaty z NFOŚiGW do nowych prosumenckich instalacji fotowoltaicznych zakłada przedstawiony we wtorek przez rząd program "Mój prąd". Maksymalne dofinansowanie to 5 tys. zł, płatne po zakończeniu budowy domowej instalacji o mocy 2-10 kW.

Rząd liczy, że program przyczyni się do powstania 200 tys. prosumenckich instalacji PV o łącznej mocy zainstalowanej rzędu 1000 MW, szczególnie na terenach słabiej zurbanizowanych. Obecnie w Polsce jest ok. 65 tys. takich instalacji.

Według premiera Mateusza Morawieckiego nowy program ma odpowiadać wymaganiom unijnej polityki klimatyczno-energetycznej, a także globalnym zobowiązaniom zawartym w Porozumieniu Paryskim. "Chcemy, żeby energia oparta na PV rozwijała się w dwucyfrowym tempie" - oświadczył Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Program "Mój prąd" będzie realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który będzie wypłacał wsparcie - poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk. Jak dodał, maksymalne wsparcie na gospodarstwo domowe to 5 tys. zł, ale nie więcej niż 50 proc. kosztów budowy instalacji.

Jak podało Ministerstwo Energii, programem zostaną objęte instalacje o mocy od 2 do 10 kW. Instalacja nie może być zakończona na dzień ogłoszenia konkursu, ale musi być zakończona na dzień składania wniosku o dofinansowanie.
"Taka instalacja kosztuje 15-18 tys. zł, zatem 5 tys. to wsparcie bardzo znaczące" - oświadczył na konferencji minister energii Krzysztof Tchórzewski. Zaznaczył, że jedynym warunkiem uzyskania takiego wsparcia będzie potwierdzenie zainstalowania przez operatora sieci dystrybucyjnej specjalnego licznika dwukierunkowego, który umożliwia rozliczanie zarówno pobranej, jak i oddanej do sieci energii.

Decydować będzie kolejność zgłoszeń, do wyczerpania limitu 1 mld zł, czyli 200 tys. prosumentów otrzyma wsparcie - dodał minister. Mam nadzieję, że nastąpi to szybko, bo zainteresowanie jest duże. Zachęcam do korzystania" - stwierdził Tchórzewski.

Minister podkreślił, że prosument będzie mógł skorzystać z obowiązującej od początku 2019 r. ulgi w PIT, jednak obejmie ona jedynie wydatki poza wsparciem.
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 8 )


Autor: Wojtek 23.07.2019r. 14:07
Jakiś termin tego programu? Regulamin? Cokolwiek?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 23.07.2019r. 15:19
Pogoda dla bogatych, kosztem blokowiska będą dopłacać do willi nowobogackich.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Tomasz 23.07.2019r. 16:41
Jaka instalacja kosztuje 15-18 tys? Dla kawalerki?
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 24-07-2019r. 08:41 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Nolan 24.07.2019r. 10:47
Ten program powinien mieć hasło "Zbuduj instalację fotowoltaiczną, zwrócimy połowę kosztów inwertera!". Te... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: jaelektryk 02.08.2019r. 07:33
A co z tymi co wybudowali już elektrownie. Ja swoją oddałem w maju i co, pospieszyłem się? Pewnie tak
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE