ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sejm przyjął nowelę ustawy o OZE
19.07.2019r. 14:31

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o OZE, która przewiduje m.in. przeprowadzenie jeszcze w 2019 r. kolejnych aukcji dla źródeł odnawialnych. Ministerstwo Energii liczy, że dzięki tym aukcjom uda się zrealizować 15-proc. cel OZE na 2020 r.
Za nowelizacją głosowało 417 posłów, nikt nie był przeciw, trzech się wstrzymało. Ustawa trafi teraz do Senatu.

W trakcie prac w komisji energii do wprowadzono w projekcie szereg zmian o charakterze redakcyjnym, legislacyjnym i doprecyzowującym. Najważniejsza zmiana merytoryczna dotyczy podniesienia z 1 MW do 2,5 MW mocy zainstalowanej małej elektrowni wodnej, która może korzystać z systemu wsparcia typu FiP. Nowelizacja przewiduje identyczne podniesienie progu dla biogazowni.

Ustawa rozszerza dotychczasową definicję prosumenta: to odbiorca końcowy, wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, który może magazynować lub sprzedawać tę energię, nie tylko sprzedawcy zobowiązanemu na określonych warunkach, ale także dowolnemu innemu sprzedawcy na warunkach z nim uzgodnionych.

Prosumentami będą mogli zostać mali i średni przedsiębiorcy, dla których wytwarzanie energii elektrycznej nie stanowi przedmiotu ich przeważającej działalności gospodarczej.

Ustawa umożliwia też tworzenie na obszarach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich spółdzielni energetycznych i zawiera elementy promocji takich rozwiązań.

Za generalny cel nowelizacji Ministerstwo Energii uznało przyspieszenie inwestycji w OZE, tak by Polska wypełniła cel udziału energii ze źródeł odnawialnych na koniec 2020 r. - 15 proc. w końcowym zużyciu energii brutto.
Elementem tego planu jest przeprowadzenie jeszcze w 2019 r. aukcji, które mają m.in. doprowadzić do budowy 2500 MW nowych mocy w energetyce wiatrowej.

Ustawa zawiera zapisy, które umożliwią Urzędowi Regulacji Energetyki przeprowadzenie aukcji w tym roku, m.in. określające maksymalna ilosc i wartosc energii elektrycznej, jaka może zostać w 2019 r. trafić na aukcje.

Dzięki nim - według wyliczeń ME - łączny przyrost produkcji energii elektrycznej z OZE z aukcji w 2019 r. będzie rzędu 10 TWh, a łącznie z aukcjami z roku 2018 - ok. 35 TWh.

Nowe rozwiązania dają więcej czasu na budowę zwycięskich projektów poprzez wydłużenie terminu sprzedaży pierwszej energii - do 24 miesięcy od dnia zamknięcia sesji aukcji dla fotowoltaiki i 33 miesięcy w przypadku energii z wiatru na lądzie.

Modyfikuje też tzw. ustawę odległościową. Zgodnie z jej zapisami pozwolenia na budowę nowych turbin wiatrowych, wydane przed jej wejściem w życie zachowują ważność do 16 lipca 2021 r. Nowy termin to 5 lat od wejścia w życie nowelizacji, czyli połowa roku 2024 r.

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Rolnik 22.07.2019r. 13:01
No i biomasa właściwie pogrzebana ! Mamy budować wiatraki- a właściwie montować zagraniczne urzadzenia- w sytuacji kiedy już istniejace ponad 1300 MW mocy dedykowanych na biomasę stoi lub pracuje na pół gwizdka, a biomasa gnije na polu, oczywiście wydzielając CO2 !
Panowie posłowie, zwłaszcza ci z PSL i inni rzekomo reprezentujący interesy wsi, gdzie tu sens i logika ? Kogo wy właściwie reprezentujecie ?
I tylko proszę nie mówić, że w porównaniu z innymi OZE energia z biomasy musi być droga, bo jak poczytacie coś na ten temat, zwłaszcza co się dzieje w tym zakresie w innych krajach UE, to ze wstydu powinniście zapaść się pod ziemię !
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: mas 22.07.2019r. 17:54
czy w tym kraju rządzi PSL?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Rolnik 22.07.2019r. 19:20
Oczywiście, PSL nie rządzi ale głosowało za tą "dziwną" ustawą. Pozwolę sobie jednak przypomnieć, że jak PSL współrzadziło, to tezw tym kierunku nie zrobiło nic !
Cały czas im chodzilo tylko o czynsze dzierżawy pola pod wiatraki,ktore powinny być umieszczone tylko na ich polach.
Nie przypominam sobie aby ani PO ani PSL przynajmniej raz zabrali głos w sprawie samej biomasy.Dotyczy to także biogazu, ale należy pamiętać, że biomasa przeznaczona na biogaz a biomas przeznaczona do spalania na energię cieplną i elektrycznąto nie to samo.
Smutne to i niezrozumiałe jak z powodów dalekich od merytorycznych nie wykorzystuje się ogromnego potencjału naszego rolnictwa w zakresie OZE i istniejących już mocy w zakladach energetycznych.
Proszę też zwrócić uwagę, że ani w ustawie ani w całym tym słowotoku o OZE nikt nie wspomina o dyspozycyjności, tak jakby słońce i wiatr pojawiały się na zawołanie decydentów.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE