Autor: zgryźliwy 15.07.2019r. 12:47
Chora koncepcja. Zielona energia skierowana do sieci natychmiast wypiera z niej węgiel. Zielona energia skierowana do elektrolizy podlega stracie w procesie elektrolizy, a potem zresztą kolejnej w procesie zwykłego spalania wodoru, lub zresztą "niezwykłego" w ogniwie chemicznym też. Bardzo mi miło, gdy zielona energia zostaje kierowana do szeregu "nowatorskich" silnie stratnych procesów magazynowania i przeróbki, bo w tym czasie zarabiają górnicy. No i kiedy są te osławione nadwyżki zielonej energii - w czasie wichur w Boże Narodzenie nazbieramy wodoru na pozostałe 360 dni ? Nie dość, że wiatru mamy 27 %, fotowolt 11 %, to jeszcze połowa tego ma się stracić w procesach konwersji prąd-wodór-prąd ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Autor: energetyk 15.07.2019r. 18:48
Szkoda czasu na czytanie wypowiedzi
amatorów energetyki.
Na temat energetyki winni
wypowiadać się fachowcy
mający ukończone studia na politechnice
i doświadczenie zawodowe .
Obecnie w sprawie energetyki
wypowiadają sie biedronie, zieloni,
historycy, politolodzy i.t.d.
Szkoda czasu na czytanie
takich głupot.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Autor: JJ 16.07.2019r. 10:49
Przy dużej, jak to się mówi, penetracji źródeł odnawialnych nadwyżki energii są faktem, czego dowodem są ujemne ceny energii pojawiające się już regularnie na rynku np. w Niemczech. Ujemna cena energii oznacza, że elektrownia konwencjonalna musi płacić za to, że nie zostanie odstawiona z ruchu. Dla inwestorów ujemna cena oznacza, że nie są w stanie spłacać kredytów za wdrożone projekty. Badania wykazały np. dla Wielkiej Brytanii, że przy pokryciu 60% potrzeb ze źródeł odnawialnych 30% dostępnej rocznej produkcji tych źródeł będzie tracone z powodu konieczności wprowadzania ograniczeń ruchowych.
Stąd koncepcja P2G lub P2X (Power to Gas/Power to X). Zamiana, z dowolną sprawnością, nadwyżki energii na gaz (wodór) czy sysntetyczne paliwo jest korzystna. Zwróćmy uwagę, jak elestyczny jest wodór, jako paliwo. Ograniczając się tylko do energetyki, może być zamieniany na energię elektryczną w ogniwach paliwowych, ale również wstrzykiwany do istniejących gazociągów i magazynowany na wielką skalę w magazynach gazu, np. w wyeksploatowanych złożach. Istniejące w Dani 2 magazyny mogą pomieścić wodór pokrywający zapotrzebowanie energetyczne kraju na 1/3 roku.
Era wodoru w energetyce właśnie się zaczęłą - to fakt. Proszę spojrzeć choćby na projekt North Sea Wind Power Hub (https://northseawindpowerhub.eu/project/).
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI