ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zaćmienie słońca w Chile. Jak wpłynęło na pracę fotowoltaiki?
04.07.2019r. 06:00

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, elektrownie fotowoltaiczne w Chile, kraju posiadającym trzykrotnie większy zainstalowany potencjał fotowoltaiki od Polski, musiały zmierzyć się 2 czerwca z rzadkim zjawiskiem - całkowitym zaćmieniem Słońca. Jaki był efekt?
Wczoraj w Chile, w regionach Coquimbo i Atacama, gdzie zlokalizowana jest spora część chilijskich elektrowni PV, odnotowano całkowite zaćmienie Słońca, a w pozostałych częściach kraju zaćmienie sięgało kilkudziesięciu procent - od 46 proc. na południu do 65 proc. na północy kraju.

Zaćmienie zredukowało generację z fotowoltaiki w chilijskim systemie elektroenergetycznym od godziny 15.14 do 17.50, a największe odnotowano o godz. 16.39.

O spadku generacji z fotowoltaiki dzień wcześniej poinformował w oficjalnym komunikacie rząd Chile, prognozując, że moc, z jaką będą pracować w czasie zaćmienia elektrownie fotowoltaiczne, może spaść nawet o 1,5 GW, co - jak tłumaczył chilijski rząd - stanowi mniej niż połowę zapotrzebowania generowanego przez region metropolitalny Santiago de Chile.

Chilijski minister energii Juan Carlos Jobet zapewnił jednocześnie, że z takim spadkiem generacji poradzi sobie krajowy system elektroenergetyczny, a spadek wytwarzania w elektrowniach fotowoltaicznych zostanie zrekompensowany wzmożoną pracą elektrowni szczytowo-pompowych i gazowych.

Obecnie moc elektrowni fotowoltaicznych w Chile wynosi już około 2,5 GW, a w tym roku wyprodukowana przez nie energia stanowiła dotąd około 8 proc. krajowego miksu energetycznego.

Podjęte wczoraj środki wystarczyły, aby chilijski system elektroenergetyczny pracował bez większych problemów. W szczytowym momencie generacja z PV zmniejszyła się z około 1,5 GW do ok. 0,2 GW i została zgodnie z planem zrównoważona przez generację z przygotowanych w tym celu źródeł.

W komentarzu do tego wydarzenia chilijskie stowarzyszenie sektora elektroenergetycznego, Generadoras de Chile, podkreśliło, że zaćmienie było świetną okazją do przetestowania elastyczności chilijskiego systemu energetycznego - cechy, która zaczyna odgrywać coraz ważniejszą rolę w systemach, w których rośnie znaczenie odnawialnych źródeł energii.
Kolejne zaćmienie Słońca wystąpi w Chile już pod koniec przyszłego roku.

W 2017 roku z podobną sytuacją miał do czynienia kalifornijski system elektroenergetyczny, w którym ważną rolę odgrywa fotowoltaika.

W dniu 21 sierpnia 2017 r., w kluczowym momencie zaćmienia, które w Kalifornii przypadło około godziny 11, produkcja z fotowoltaiki spadła z ok. 5,31 GW o godz. 10 - do ok. 3,5 GW. O godzinie 12 elektrownie fotowoltaiczne w Kalifornii pracowały już z mocą około 6,33 GW, a godzinę później generacja z PV wzrosła do 8,7 GW.

W całym dniu 21 sierpnia elektrownie fotowoltaiczne w Kalifornii wyprodukowały około 72,1 GWh energii elektrycznej wobec 85,42 GWh w dniu wcześniejszym. W poniedziałek w szczytowym momencie, o godzinie 13, a więc już po ustąpieniu zjawiska zaćmienia, kalifornijskie elektrownie fotowoltaiczne pracowały z mocą 9,03 GW.

Cały kalifornijski system elektroenergetyczny pracował bez zakłóceń. W czasie spadku produkcji z PV, a więc o godz. 11, zwiększono generację z elektrowni termalnych - niemal o 1 GW, nieznacznie zwiększono również import i generację z hydroelektrowni.

Wcześniej, w marcu 2015 r., zaćmienie Słońca wystąpiło w Europie. Wówczas w obawie przed ewentualnymi problemami z systemem energetycznym swoje wszystkie elektrownie fotowoltaiczne o mocy powyżej 100 kWp zdecydowali się wyłączyć Włosi. Mimo, że zaćmienie trwało tylko około 1-2 godzin, włoski operator systemu przesyłowego zarządził wyłączenie większych instalacji PV na okres 24 godzin.

Tamto zaćmienie nie spowodowało jednak problemów europejskim operatorom systemów przesyłowych.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE