ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Duńczycy stawiają na dwustronne moduły PV
26.06.2019r. 10:41

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, duński deweloper odnawialnych źródeł energii, European Energy A/S, złożył zamówienie na moduły fotowoltaiczne wykonane w zdobywającej rynek fotowoltaiczny technologii dwustronnej. Takie moduły zostaną zastosowane na farmach PV o mocy kilkudziesięciu MW, które powstaną w Danii.
Moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 121 MW za 250 mln duńskich koron, czyli za około 142,5 mln zł, European Energy kupi od chińskiego producenta Risen Energy.

Zamówienie dla Risen Energy obejmie monokrystaliczne moduły w technologii PERC o jednostkowej mocy 370 W, które European Energy wykorzysta w projekcie farmy fotowoltaicznej o mocy 64 MW realizowanej we Włoszech.

Ponadto duński deweloper zamówił u chińskiego producenta monokrystaliczne moduły dwustronne o jednostkowej mocy 375 W na potrzeby swoich projektów o łącznej mocy 57 MW, które realizuje w Danii.

European Energy obecnie realizuje w Danii w sumie trzy duże inwestycje fotowoltaiczne. Chodzi o projekty Rodbyfjord (65 MW), Næssundvej (33 MW) oraz Thisted Flyvep (53 MW).

Poza tym duński deweloper jest aktywny na rynkach wiatrowych w Finlandii, Niemczech, Szwecji, Brazylii, a także posiada dwa mniejsze projekty wiatrowe w naszym kraju - każdy o mocy po 6 MW.

Rok 2018 European Energy zakończył wynikiem EBITDA na poziomie 33,6 mln euro, przy marży EBITDA 35 proc., a na ten rok prognozuje osiągnięcie EBITDA rzędu 40-45 mln euro.
W pierwszym kwartale br. duńska firma wypracowała wynik EBITDA na poziomie 23,6 mln euro w porównaniu do 4,3 mln euro w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Na wynik za pierwszy kwartał wpłynęło zwłaszcza sfinalizowanie sprzedaży dwóch farm wiatrowych we Włoszech i Danii - o mocy wynoszącej odpowiednio 39 MW i 18 MW. European Energy zarobił w ten sposób 114,9 mln euro.

Stosowanie dwustronnych modułów fotowoltaicznych to krok w kierunku dalszego obniżania kosztów produkcji energii z PV.

Producenci oceniają, że takie moduły mogą produkować średnio o około 10-30 proc. energii więcej niż moduły jednostronne. Efektywność tylnej strony modułów jest przy tym zależna od współczynnika albedo powierzchni, na której zostaną umieszczone - im jaśniejsza powierzchnia, tym wyższe uzyski energii.

Wcześniej w tym roku ogromne zamówienie na dwustronne moduły PV złożył amerykański oddział francuskiej grupy energetycznej EDF, który kupi od chińskiego producenta Canadian Solar moduły w technologii "bifacial" o całkowitej mocy 1,8 GW.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE