ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

U wybrzeży Francji mają stanąć największe wiatraki na świecie
26.06.2019r. 10:37

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w wyniku rozstrzygniętej przed kilkoma dniami aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej we Francji, powstanie farma wiatrowa o mocy 600 MW. Teraz regulator francuskiego rynku energetycznego podał więcej szczegółów na temat tego projektu, informując m.in. o uzyskanej cenie za energię czy o wielkości planowanych turbin.
Pierwszą od kilku lat aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej we Francji wygrało konsorcjum, w skład którego weszły francuski koncern energetyczny EDF, niemieckie Innogy oraz kanadyjski fundusz Enbridge.

Początkowo francuskie władze nie podały szczegółów na temat zwycięskiej oferty, a francuskie ministerstwo ekologii i sprawiedliwej transformacji informowało jedynie o cenie za energię poniżej 50 EUR/MWh.

Teraz regulator francuskiego rynku energii Commission de régulation de l'énergie (CRE) podał, że cena zaoferowana przez EDF, Innogy i Enbridge wyniosła 44 EUR/MWh.

Wiadomo, że farma wiatrowa powstanie na powierzchni około 50 km2, w odległości kilkunastu kilometrów od wybrzeża na wysokości Dunkierki, a uruchomienie produkcji energii zaplanowano na rok 2022.

CRE informuje ponadto, że zwycięskie konsorcjum, podobnie jak inni oferenci, przyjęło, że na farmę wiatrową złożą się największe na świecie wiatraki o jednostkowej mocy rzędu 12-13 MW.

Tak dużych wiatraków nie uwzględniono dotąd jeszcze w żadnym projekcie morskiej farmy wiatrowej. Co więcej, wiatraki o tak dużej mocy nie są jeszcze produkowane, a póki co moc największych instalowanych na morzu turbin zbliża się do 9,5 MW.
Wdrożenie na rynek turbin o mocy 12 MW zapowiedział jednak już amerykański producent General Electric, który rozwija technologię należącą wcześniej do przejętej francuskiej firmy Alstom.

Wiadomo, że wiatraki GE o rekordowej mocy będą częściowo produkowane we Francji - w tym rekordowej długości łopaty.

Wkrótce w Holandii rozpocznie się instalacja pierwszej testowej turbiny GE o mocy 12 MW, jednak na instalację tak potężnych wiatraków w komercyjnych projektach musimy jeszcze poczekać.

Obecnie w trakcie realizacji u wybrzeży Francji jest kilka projektów farm wiatrowych o mocach po kilkaset MW, dla których inwestorzy zagwarantowali wsparcie w aukcjach prowadzonych jeszcze w latach 2012-14.

W ubiegłym roku w wyniku rozmów z francuskim rządem inwestorzy zgodzili się na obniżenie przyznanych wówczas cen za energię z 200 EUR/MWh do 150 EUR/MWh, co i tak jest poziomem znacznie wyższym od cen, które obecnie są w stanie oferować inwestorzy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.

Na morską energetykę wiatrową chce postawić francuski rząd. Ostatnio Paryż zwiększy potencjał, który będzie udostępniany co roku w aukcjach dla offshore, z 750 MW do 1000 MW.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE