ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wytwórcy źródeł rozproszonych oraz odbiorcy energii coraz częściej sięgają po umowy PPA
26.06.2019r. 05:43

Jednym z popularniejszych megatrendów na rynku energetycznym są umowy PPA (ang. Power Purchase Agreement), po które coraz częściej sięgają wytwórcy źródeł rozproszonych oraz odbiorcy energii, tacy jak właściciele fabryk czy sieci handlowych - czytamy w BiznesAlert.pl.
W zeszłym roku firmy z Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki sygnowały umowy PPA, w ramach, których pokryte zostanie zapotrzebowanie na 2,3 GW energii. Stanowi to ponad dwukrotny wzrost z poziomu 1,1 GW w 2017 roku. Dzięki około 2 GW mocy można zasilić w energię około 1 miliona gospodarstw domowych. Komentatorzy zwracają uwagę, że ponad 2 GW w ramach umów PPA to na razie jedynie ułamek mocy zainstalowanych w Europie, w ramach energetyki odnawialnej.

Stary Kontynent pozostaje pod tym względem cały czas w tyle za Stanami Zjednoczonymi. W USA technologiczni giganci tacy jak Amazon, Facebook czy Microsoft stosują umowy PPA jako instrument zwiększający ich zaangażowanie w "zieloną" energetykę. W ramach umów PPA zawartych w USA w 2018 roku zostało wytworzone 8,6 GW energii elektrycznej, co stanowiło prawie trzykrotny wzrost w porównaniu do 2017 roku.
Są one najbardziej popularne w Hiszpanii. Na przykład Greenpeace sygnował umowę PPA na zakup energii dla biur w Madrycie. Pochodzi ona z farm wiatrowych, zlokalizowanych w Barcelonie. Hiszpański producent energii elektrycznej Acciona negocjuje obecnie z wieloma podmiotami zainteresowanymi umowami PPA, ale jak wskazuje, Reuters, spółki te są raczej pochodzenia amerykańskiego niż europejskiego np. Starbucks czy Facebook. - Nie jest to łatwe wyzwanie - powiedział dyrektor wykonawczy Enel, Francesco Starace. Dodał, że za kilka lat umowy PPA będą stosowane powszechnie - czytamy w BiznesAlert.pl.
Reuters , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE