ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

URE brakuje środków na przeprowadzenie nowych aukcji OZE
11.06.2019r. 14:42

Podczas konferencji PSEW 2019 Ministerstwo Energii zadeklarowało, że nowelizacja ustawy OZE pozwoli spełnić Polsce cel OZE na poziomie 15 procent w 2020 roku. Z tą opinią nie zgadza się Urząd Regulacji Energetyki. Urząd uważa ponadto, że ustawę należy dopracować pod kątem przepisów przejściowych - czytamy w BiznesAlert.pl.
Maciej Kapalski podkreślił, że jeśli chodzi o nowelizację ustawy o OZE, została ona zatwierdzona przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. - Dzisiaj i jutro odbywa się komisja prawnicza, która ją ostatecznie wygładzi, by mogła ona trafić pod obrady sejmu. Prowadzone są dalsze prace, by URE mógł ogłosić aukcje - powiedział.

-W tym roku ilość energii możliwej do wygrania w aukcji pozwala na budowę 2500 MW nowych mocy. To duże wyzwanie dla Urzędu Regulacji Energetyki. Kiedy poznamy wyniki aukcji, ME przystąpi do projektowania kolejnych na rok 2020, ale realizacja obecnych aukcji na 3,5 GW pozwolą Polsce spełnić cele na rozwój odnawialnych źródeł energii na rok 2020, nawet z pewnym naddatkiem - powiedział. Dodał, że aby zmieścić się w kalendarzu sejmowym, nowelizacja powinna być uchwalona w lipcu, by jeszcze mogła przejść do prac w Senacie.
Z kolei jak zauważyła Katarzyna Szwed - Lipińska, Dyrektor, Departament Źródeł Odnawialnych z Urzędu Regulacji Energetyki, aukcje w Polsce są wydarzeniem roku. - Co roku spotykamy się z nowelizacjami. To wyzwanie dla URE pod kątem organizacyjnym, ale czasami wprowadzane przepisy nie są jasne, a my musimy przyjąć pewną wykładnię. Moim zdaniem cel OZE na rok 2020 nie może być zrealizowany, ponieważ zakontraktowane moce muszą zostać zbudowane i zacząć produkować energię, co nie stanie się przed 2020 roku - powiedziała. Dodała, że kierunek zmian w prawie jest dobry, "ale jest jeszcze mnóstwo rzeczy, które trzeba poprawić w ustawie o odnawialnych źródeł energii, zanim wejdzie ona w życie".

- Żeby aukcje w 2019 roku mogły się odbyć, ustawa będzie musiała wejść w życie na dniach. Będziemy starali się przeprowadzić przetarg w trybie pilnym i przygotować się optymalnie do przeprowadzenia aukcji. W ocenie URE jest to jeszcze do wykonania, ale warunek jest taki, że nowelizacja zostanie przyjęta jeszcze przed wakacjami. Konieczne jest przyspieszenie prac - podkreśliła. Pytana czy URE ma środki na przeprowadzenie nowych aukcji powiedziała, że w tej chwili URE nie posiada żadnych środków. Jesteśmy w bardzo dużym niedoczasie w związku z wprowadzaniem zmian legislacyjnych. - Jeśli uda się przyjąć ustawę w lipcu powinno się udać je przeprowadzić, jeśli nie, może być ciężko - odparła cytowana przez BiznesAlert.pl Katarzyna Szwed - Lipińska.
BiznesAlert

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Eko 12.06.2019r. 00:16
URE jest urzędem państwowym i poddawanie w wątpliwość polityki innego urzędu, tym bardziej stojącego wyżej w... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 12-06-2019r. 08:39 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE