ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Konferencja PSEW: energia z wiatru, a łańcuchy dostaw i miejsca pracy
11.06.2019r. 12:03

Dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej na lądzie wygeneruje 40 tys. miejsc pracy - wynika z przedstawionej na konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej analizy think-tanku WiseEuropa. PSEW zaprezentował też kodeks dobrych praktyk inwestora.
WiseEuropa rozważa dwa możliwe scenariusze: stagnacji, wynikający z projektu Polityki Energetycznej Państwa i rozwojowy. W pierwszym w 2025 r. moc zainstalowana polskich wiatraków na lądzie (onshore) osiągnie 10 GW, a w kolejnych latach jedyne co się będzie działo, to inwestycje odtworzeniowe. Liczba miejsc pracy, zarówno bezpośrednich jak i powiązanych, trwale spadnie o ok. jedną trzecią w stosunku do dzisiejszego poziomu. W 2040 r. nie będzie to więcej niż 13 tys.

Tymczasem scenariusz rozwojowy zakłada utrzymanie po 2025 w. zrostu mocy, a w latach 30. przyspieszenie inwestycji, spójne z polityką klimatyczną UE. Przekłada się to na wzrost mocy o 12 GW do 2040 r., ponad 10 tys. miejsc pracy bezpośrednio w branży, a w sumie w całym łańcuchu dostaw - ponad 40 tys. Przez cały rozważany okres scenariusz rozwojowy generuje co najmniej 2,5 raza więcej miejsc pracy niż scenariusz stagnacji.

"To 12 GW więcej i dla Polski dziś to nie jest żadne wyzwanie, potencjał techniczny Polski to ok. 30 GW" - podkreślił na Konferencji PSEW w Serocku prezes Stowarzyszenia Janusz Gajowiecki.

"Do tej pory argumentowaliśmy, że wiatraki na lądzie to najtańsze źródło energii elektrycznej. Dziś mówimy, że onshore ma zasadniczy wpływ na łańcuchy dostaw i miejsca pracy" - mówił Gajowiecki.

W ocenie WiseEuropa, kazde dodatkowe 10 MW wiatru na ladzie w Polsce wygeneruje 61 bezposrednich miejsc pracy (173 ogółem) na etapie przygotowania i budowy oraz 2 bezposrednie miejsca pracy, a 6 ogółem na etapie eksploatacji.

Jak mówił Gajowiecki, na tle innych technologii onshore charakteryzuje się wysokim wkładem lokalnym, który może wesprzeć transformację w regionach tradycyjnej energetyki, np. na Śląsku.Ale to jest możliwe tylko jeżeli będziemy mieli plan dynamicznego rozwoju, przewidziany regulacjami i polityką - zastrzegł.
Kodeks Dobrych Praktyk inwestora, opracowany przez PSEW ma za zadanie wskazywać, jak inwestować w wiatr z poszanowaniem środowiska i ze zdobytym poparciem lokalnej społeczności. Zawiera m.in. wskazówki na temat działań informacyjnych, partycypacji społecznej, wytyczne dla umów dzierżawy, itd.

"Energetyka wiatrowa powinna być stałym źródłem przychodów, zarówno właścicieli gruntów pod turbinami jak i gmin - wskazywała Magdalena Sobczyńska z firmy Novenergia. Jak podkreślała, wiatraki to projekt długoterminowy, na kilka pokoleń i taką wiedzę także należy przekazywać.

"Bez zmiany prawa odległościowego, rozwój projektów wiatrowych tak, by były na pokolenia, będzie utrudniony" - mówiła Sobczyńska.

Były wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, dziś europoseł podkreślał, że najważniejsze jest tłumaczenie i edukowane ludzi, pokazanie im przyszłości, bo nowe zawsze wzbudza jakiś opór. Tobiszowski dodał, że tzw. ustawa odległościowa pojawiła się ze względu na "niewytłumaczenie do końca lokalnym społecznościom istoty sprawy".

Jego zdaniem, dziś mamy już sygnały przełomu - w fotowoltaikę chce inwestować Polska Grupa Górnicza, powstają pierwsze plany wiatraków na Śląsku. "W procesie transformacji nie możemy mieć syndromu Wałbrzycha, gdzie ludziom nie zaoferowano żadnych miejsc pracy" - zastrzegł Tobiszowski.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: taktak 12.06.2019r. 08:46
Do takich deklaracji o liczbie tworzonych miejsc pracy proponuję zastosować (po)dzielnik "10".
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE