ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ogromny magazyn energii w niszowej technologii powstanie w Australii
20.05.2019r. 06:18

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w Australii od półtora roku pracuje największy na świecie bateryjny magazyn energii. Tymczasem jeszcze w tym roku ma ruszyć tam budowa kolejnego ogromnego magazynu energii, o znacznie większej pojemności, w którym zostanie wykorzystana technologia nie stosowana dotąd szerzej na globalnym rynku magazynowania energii.
W stanie Południowa Australia działa postawiony przez amerykańską Teslę i francuski Neoen największy na świecie bateryjny magazyn energii o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh, który powstał jako odpowiedź na problemy z lokalna siecią - skutkujące m.in. mającym miejsce we wrześniu 2016 r. blackoutem, który pozostawił bez dostępu do energii elektrycznej 1,7 mln ludzi.

Teraz stanową sieć ma wesprzeć kolejny ogromny magazyn energii, w którym nie zostaną jednak wykorzystane baterie litowo-jonowe, ale niestosowana dotąd na taką skalę technologia VRFB (vanadium redox flow battery).

Magazyn energii, który dostarczy kanadyjska firma CellCube, stanie w australijskim mieście Port Augusta, gdzie do 2016 r. funkcjonowała elektrownia węglowa o mocy 784 MW.

Moc magazynu wyniesie 50 MW, a jego pojemność sięgnie aż 200 MWh. Koszt inwestycji ma wynieść około 200 mln dolarów.

Producent zapewnia, że magazyn energii wykonany w technologii vanadium redox flow może działać bez istotnej degradacji parametrów przez 25 lat - czego nie są w stanie zagwarantować magazyny litowo-jonowe.

Technologia kanadyjskiej firmy ma ponadto gwarantować zachowanie 99 proc. mocy po wykonaniu 11 tys. cykli ładowania i ma być dwukrotnie bardziej efektywna choćby od technologii gromadzenia energii z wykorzystaniem wodoru.

Magazyn energii ma zwiększyć bezpieczeństwo i efektywność lokalnej sieci, świadcząc na jej rzecz usługi regulacyjne.

Budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku, a urządzenie osiągnie status operacyjny w 2020 r.

Magazyn ma być częścią większej inwestycji, w ramach której przewidziano ponadto uruchomienie farmy fotowoltaicznej o mocy 50 MW.
W pobliżu tej inwestycji miała powstać także elektrownia słoneczna wykorzystująca inną technologię niż fotowoltaika.

W 2017 roku władze australijskiej prowincji Południowa Australia ogłosiły wyniki aukcji, w której zakontraktowały energię z planowanej instalacji CSP o mocy 150 MW. Zwraca uwagę cena, którą zaproponował zwycięski deweloper - amerykańska firma SolarReserve - na poziomie 78 USD/MWh, czyli około 283 PLN/MWh.

W przeciwieństwie do fotowoltaiki, w przypadku której do przechowania energii potrzebne są dodatkowe magazyny energii, CSP to technologia umożliwiająca gromadzenie produkowanej energii w postaci gorącej cieczy, działająca w czasie oddawania energii podobnie jak elektrownia termalna.

Ten projekt jednak nie będzie realizowany, po tym jak w ubiegłym miesiącu okazało się, że inwestorowi nie udało się zapewnić dla niego finansowania.

Takiego problemu nie powinien mieć brytyjski miliarder Sanjeev Gupta, który również w stanie Południowa Australia, w mieście Whyalla położonym w pobliżu Port Augusta, szykuje wycenioną na 1 mld dolarów inwestycję w OZE łącznie na 1 GW. W tym miesiącu inwestor uzyskał zgodę lokalnych władz na uruchomienie budowy wielkiej farmy fotowoltaicznej o mocy 280 MW, która jest częścią tego przedsięwzięcia i która ma wytwarzać rocznie 600 GWh energii elektrycznej.

Projekt brytyjskiego potentata stalowego zakłada ponadto uruchomienie huty wykorzystującej biogaz, budowę elektrowni szczytowo-pompowej na terenie byłej kopalni, a także bateryjnego magazynu energii.

Uzyskany dzięki tym inwestycjom niższy koszt energii może przesądzić o konkurencyjności produktów wytwarzanych w fabryce w Whyalla, której - zanim zainteresował się nią Gupta - groził upadek.

W ten sposób projekt brytyjskiego miliardera może nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne stanowej sieci, ale także wpłynąć korzystnie na lokalną gospodarkę dzięki utrzymaniu i tworzeniu miejsc pracy.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE