ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Powstała Platforma Wyszehrad+ wspierająca zieloną energię
15.05.2019r. 19:55

W Pradze w środę powstała "Platforma Wyszehrad+", którą powołały stowarzyszenia energii odnawialnej (OZE) z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Jako obserwatorów zaproszono Austriaków. Celem jest zwiększenie OZE w bilansie energetycznym państw V4.
Podpisane w Pradze memorandum stwierdza m.in., że w krajach Grupy Wyszehradzkiej udział OZE w bilansie energetycznym należy do najniższych w Europie, a w żadnym z tych państw nie przyjęto planu odchodzenia od energii pozyskiwanej z węgla.

"Do 2035 r. Polska będzie musiała stopniowo wykluczyć z całego systemu energetycznego, opartego prawie wyłącznie na węglu, 20 z 41 gigawatów. To wspaniała okazja, by zastąpić stare, brudne elektrownie wiatrem, fotowoltaiką i innymi odnawialnymi źródłami" - powiedziała przedstawicielka Polskiego Stowarzyszenia Elektrowni Wiatrowych (PSEW) Irena Gajewska.

"To paradoks, że po latach powstaje nowa kurtyna. Nie żelazna, ale węglowa" - powiedziała przewodnicząca Słowackiego Przemysłu Fotowoltaicznego i OZE (SAPI) Veronika Galekova.
Były czeski minister ochrony środowiska, doradca czeskiej Izby Odnawialnych Źródeł Energii (KOZE) uważa, że Grupa Wyszehradzka stała się grupą, która hamuje rozwój OZE. Jego zdaniem nowa platforma ma ambicje zmienić tę sytuację. "Celem naszej platformy jest współpraca i wymiana doświadczeń. Chcemy przyczynić się do tego, aby Komisja Europejska i inne struktury europejskie miały prawdziwe informacje o sytuacji w tych krajach i o potencjale odnawialnych źródeł" - dodał.

Według Eurostatu udział OZE w ogólnym bilansie energetycznym w 2017 roku wynosił w Polsce 10,9 proc., w Czechach - 14,8 proc., na Słowacji - 11,5 proc., na Węgrzech - 13,3 proc.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE