ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Piotr Czopek, ME: w Projekcie polityki energetycznej "lekko" ponad 10 GW mocy w offshore
15.05.2019r. 14:44

Projekt polityki energetycznej zakłada "lekko" ponad 10 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2040 r.- powiedział w środę w Katowicach dyr. departamentu energii odnawialnej i rozproszonej w Ministerstwie Energii Piotr Czopek.
Pierwszy prąd z morskich farm wiatraków na Bałtyku miałby popłynąć w latach 2025-2026.

Jak powiedział, plan jest "ambitny", a resort, wskazując owe 10 GW pokazał, że "na dzisiaj" widzi takie zapotrzebowanie.

"Słychać też głosy, że to wcale nie jest dużo, że można było (zaplanować - PAP) więcej. Ale to też będzie zależało do inwestorów" - podkreślił.

Piotr Czopek zastrzegł, że ze względu na odległy horyzont czasowy, "wiele się może zdarzyć". "To może być więcej niż 10 GW, może być mniej" - będzie to zależało od zapotrzebowania na energię i rozwoju innych technologii - dodał.
Wcześniej, również podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapowiadał, że będzie rekomendował, by ustawa umożliwiająca rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku została przyjęta jeszcze w tej kadencji Sejmu.

w Ministerstwie Energii trwają prace nad założeniami ram prawnych dla rozwoju morskich farm wiatrowych.

"Z racji bardzo dużego potencjału na Bałtyku, bardzo poważnie myślimy o wykorzystaniu tego źródła energii. Jego potencjał wzrośnie jeszcze bardziej, gdy opracowane zostaną sposoby magazynowania energii, co powinno nastąpić po 2030 roku" - powiedział wiceminister energii.

Współczynnik wykorzystania mocy w przypadku morskich farm wiatrowych może przekroczyć 44 proc.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: wiatr we włosach 15.05.2019r. 21:38
odnośnie tych 10 GW offshore, może być tak jak z tymi autami elektrycznymi Morawieckiego. zostaniemy liderem w UE. na... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE