ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Budowa farm PV może się opłacać. Potwierdza to ten deweloper
30.04.2019r. 10:04

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, budowa farm fotowoltaicznych i produkcja energii słonecznej może być rentownym biznesem. Potwierdzają to wyniki norweskiego dewelopera Scatec Solar, który w ciągu roku podwoili produkcję energii, a jego zysk wzrósł niemal trzykrotnie. Norwegowie deklarują zainteresowanie polskim rynkiem PV.
Scatec Solar to jedna z największych europejskich firm, która skupia się wyłącznie na budowie elektrowni fotowoltaicznych. Do tej pory Norwegowie postawili farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 1 GW, a wraz z zrealizowanymi projektami mają 1,7 GW zlokalizowane w Argentynie, Brazylii, Egipcie, Hondurasie, Jordanii, Malezji, Mozambiku, Rwandzie, RPA, ale także w mniej egzotycznych dla nas krajach - w Czechach i na Ukrainie.

Notowany na norweskiej giełdzie papierów wartościowych Scatec Solar do końca 2021 r. chce posiadać uruchomione lub będące w trakcie budowy elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 3,5 GW.

Na razie Norwegowie nie budują farm fotowoltaicznych w Polsce, chociaż w swoich ostatnich raportach finansowych sygnalizują zainteresowanie polskim rynkiem fotowoltaicznym.

W raporcie za pierwszy kwartał 2019 r. Scatec Solar informuje o podwojeniu, rok do roku, produkcji energii ze swoich elektrowni fotowoltaicznych, do poziomu 133 GWh.

W I kwartale br. norweski deweloper zwiększył swoje przychody do 1,528 mld norweskich koron (ok. 680 mln zł) w porównaniu do przychodów na poziomie 572 mln NOK (253 mln PLN) osiągniętych w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Zysk norweskiej firmy wzrósł proporcjonalnie do przychodów. W I kwartale 2019 r. EBITDA wyniosła 315 mln NOK w porównaniu do 109 mln NOK przed rokiem.

Norwegowie dzielą swój biznes na trzy segmenty. Pierwszy to budowa elektrowni fotowoltaicznych, drugi to produkcja energii, a trzeci to zarządzanie i serwis elektrowni PV.

W wynikach Scatec Solar dominujący udział ma pierwszy segment, w którym przychody Scatec Solar w I kwartale br. wyniosły 1,297 mld NOK (417 mln NOK przed rokiem), EBITDA wyniosła 159 mln NOK (15 mln NOK), a marża sięgnęła 14 proc.

We wcześniejszym, czwartym kwartale 2018 r., w którym produkcja energii z elektrowni Scatec wyniosła 108 GWh, norweska firma wypracowała w segmencie "Development & Construction" przychody w wysokości 1,466 mld NOK, EBITDA wyniosła 202 mln NOK, a marża sięgnęła 16 proc. Przychody całej firmy wyniosły w tym czasie 1,666 mld NOK, a jej EBITDA sięgnęła 329 mln NOK.

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: zgryźliwy 30.04.2019r. 11:05
Kluczowe dla zrozumienia jest słowo "może". Bo może, ale na południu Hiszpanii i w Afryce. I nie na... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Agniecha 30.04.2019r. 11:42
Niech nie wraca naganna praktyka zagarnięcia rynku OZE przez spekulantów (vide: wiatraki)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Uważny 30.04.2019r. 16:17
Priorytet na Polskim rynku OZE i nie tylko, mają mieć polskie firmy aby zyski były wydawane w naszym kraju na dalszy... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 01-05-2019r. 22:34 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: licyzk 02.05.2019r. 12:21
więc nie jest, to kto finansuje strat_
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE