ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Total Eren postawi największą farmę wiatrową na Ukrainie
26.04.2019r. 09:47

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, spółka należąca do francuskiego koncernu paliwowego Total wchodzi w skład konsorcjum, które buduje na południu Ukrainy ogromną farmę wiatrową o docelowej mocy 250 MW.
Total Eren, deweloper odnawialnych źródeł energii należący do koncernu paliwowego Total, a także norweski deweloper NBT są większościowymi udziałowcami spółki SyvashEnergoProm, która buduje największą farmę wiatrową na Ukrainie.

Farma wiatrowa o docelowej mocy 250 MW powstaje na terenie ponad 1,3 tys. ha wydzierżawionym od lokalnych gmin w obwodzie chersońskim, w pobliżu słonego jeziora Siwasz.

Obecnie trwa już budowa elektrowni wiatrowych mających powstać w pierwszym etapie inwestycji, której całkowity koszt ma sięgnąć 380 mln euro.

Na cały projekt składają się 64 elektrownie wiatrowe, które ma dostarczyć niemiecki producent Nordex. Chodzi o turbiny o jednostkowej mocy 3,9 MW i średnicy wirnika 131 metrów, posadowione na wieżach wysokich na 120 metrów.

W lutym br. SyvashEnergoProm podpisał umowę na dostawę 34 elektrowni wiatrowych, które powstaną w pierwszym etapie inwestycji, do końca tego roku.

Miesiąc wcześniej domknięto finansowanie pierwszego etapu, którego koszt ma wynieść 155 mln euro.
Pomógł w tym kredyt na 75 mln euro przyznany przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, a także finansowanie w takiej samej wysokości przyznane przez fundusz Green for Growth Fund oraz holenderski fundusz FMO. Ponadto 5 mln euro ma dołożyć Nordic Environment Finance Corporation.

Natomiast ostatnio w projekt zaangażował się fiński deweloper Finnfund, wykładając 15 mln euro.

Po uruchomieniu wszystkich elektrowni wiatrowych, co ma nastąpić w przyszłym roku, mają one wytwarzać rocznie około 850 GWh energii elektrycznej, którą kupi ukraińska państwowa spółka Energorynok.

Na razie największa na Ukrainie jest farma wiatrowa Botievo w obwodzie zaporoskim, której moc sięga 200 MW i która składa się z elektrowni wiatrowych Vestas V112. Produkcja energii jest objęta taryfą gwarantowaną w wysokości 0,1131 EUR/kWh.

Ten projekt, zrealizowany przez firmę DTEK, wchodzi w skład kompleksu Pryazovskyi Wind Park, w ramach którego mają jeszcze powstać elektrownie wiatrowe o mocy do 300 MW.

Pod koniec ubiegłego roku ukraińskie władze informowały z kolei o planach budowy w obwodzie mikołajowskim farmy wiatrowej o mocy 500 MW, którą miałby postawić chiński Tebian Electric Apparatus. CAPEX tej inwestycji Chińczycy oszacowali na 500 mln dolarów.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE