ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Blisko 8 mln zł z UE na inwestycję geotermalną w woj. świętokrzyskim
21.04.2019r. 16:01

Około 8 mln zł unijnego dofinansowania otrzymał powiat Kazimierza Wielka na inwestycję związaną z ogrzewaniem budynków energią z wód geotermalnych. Lokalne władze wskazują, że to ważna inwestycja dla gminy, która stara się o status uzdrowiska.
Całkowity koszt projektu przekroczy 12,6 mln zł, z czego 7 mln 999 tys. zł stanowić będzie unijne dofinansowanie. Realizacja projektu ma potrwać do końca 2020 r. Wodą termalną ogrzewane mają być: Zespół Szkół Rolniczych oraz Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach, a także Kazimierski Ośrodek Sportowy i tamtejsze Centrum Administracyjne Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych.

Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik przyznała, że obiekty te były ogrzewane za pomocą węgla, dlatego ważnym aspektem inwestycji jest ochrona środowiska. "Cieszymy się bardzo, że poprawi się powietrze w powiecie kazimierskim" - podkreśliła.

Projekt obejmuje m.in. zmodernizowanie odwiertu geotermalnego GT 1 w Cudzynowicach, aby zwiększyć przepływ wody, której temperatura wynosi ok. 28 stopni Celsjusza. W ramach inwestycji w Kazimierzy Wielkiej wykonany zostanie też tzw. odwiert chłonny o głębokości ok. 750 metrów wraz z niezbędną infrastrukturą. Powstanie także rurociąg, który połączy obydwa odwierty.
Kotłownie w Cudzynowicach i Kazimierzy Wielkiej, zasilające ujęte w projekcie obiekty, mają być zmodernizowane. Remont ma przejść również instalacja centralnego ogrzewania w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych. Na dachach budynków pojawią się panele fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 160 kWp, z których energia wykorzystywana będzie do napędu pomp ciepła i pomp tłocznych.

Gmina Kazimierza Wielka stara się o status uzdrowiska. Władze planują, aby przyszłe uzdrowisko zajmowało ok. 100-hektarowy teren w Kazimierzy i okolicy miasta, gdzie obecnie są grunty rolne. Mogłyby tam inwestować firmy zainteresowane prowadzeniem działalności leczniczej.

W grudniu 2016 r. gminny samorząd złożył w resorcie zdrowia tzw. operat uzdrowiskowy, niezbędny do nadania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE