ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kalinowski: PSL za nową formułą rozwoju energetyki odnawialnej
19.04.2019r. 13:45

PSL chce by w następnej perspektywie unijnej wprowadzono w Polsce definicję aktywnego rolnika, w ramach systemu dopłat bezpośrednich. Proponuje też wprowadzenie nowej formuły rozwoju energetyki odnawialnej na obszarach wiejskich - powiedział w piątek europoseł ludowców Jarosław Kalinowski.
Jak zapowiedział Jarosław Kalinowski, PSL chce, aby na obszarach wiejskich, z wykorzystaniem środków unijnych, realizowane były w nowej formule projekty obejmujące energetykę odnawialną, gdzie wzorem doświadczeń niemieckich, to lokalna społeczność jest właścicielem tego typu inwestycji. Przypomniał o dotychczasowych problemach przy tego rodzaju przedsięwzięciach w Polsce, przede wszystkim związanych z lokalizacją farm wiatrowych.

"Były wielkie wojny. Bo jeżeli to na moim gruncie ten wiatrak miał być postawiony, to dobrze, ale jeżeli to jest u sąsiada, to jest potężny problem. Chcemy zrealizować program wzorujący się na rozwiązaniach niemieckich" - przekonywał Kalinowski. Podkreślił, iż obecnie w Niemczech 25 proc. zużywanej energii to jest "energia zielona", odnawialna, produkowana na obszarach wiejskich.
"Tylko, że tam nie jest tak, że przyszedł inwestor i podpisuje umowę dzierżawy z właścicielem gruntu. To społeczność lokalna, mieszkańcy, rolnicy, tworzą spółdzielnie, spółki, mają gotową zagwarantowaną usługę prawną, ale i 100 procent finansowania tego przedsięwzięcia. To nie inwestor przychodzący z zewnątrz, ale ludzie tam mieszkający są właścicielami tych inwestycji" - wyjaśnił.

"Takie programy będziemy chcieli też realizować właśnie na obszarach wiejskich z wykorzystaniem środków unijnych, żeby uniknąć tych błędów, które w przeszłości nie pozwalały rozwijać tego typu energetyki" - zadeklarował Kalinowski.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE