ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Chile uruchomiono pływającą farmę fotowoltaiczną
18.04.2019r. 13:28

Chile uruchomiło pionierski projekt, którego celem jest produkcja czystej energii dla przemysłu wydobywczego i redukcja zużycia wody - czytamy w BiznesAlert.pl.
Las Tortolas to unosząca się nad wodą farma fotowoltaiczna - wyspa, która została stworzona przez koncern Anglo American i umieszczona na zbiorniku wodnym kopalni miedzi i molibdenu Los Bronces, położonej 65 km na północny wschód od stolicy kraju, Santiago. Projekt wpisuje się w politykę rządu prezydenta Sebastiana Pinery, który priorytetowo traktuje wypełnienie celów klimatycznych, zgodnych z porozumieniem paryskim.

256 paneli słonecznych, które zostały ułożone na sztucznej lagunie ma moc produkcyjną na poziomie 86 kW. Szerokość wyspy ma ponad 4 metry, a jej instalacja kosztowała 250 tys. dolarów. Na razie wygeneruje ona 150 tys. kWh rocznie, dzięki czemu w tym czasie uda się uniknąć emisji 58 ton dwutlenku węgla. Jednak rolą wyspy - farmy, będzie nie tylko redukcja emisji CO2, ale także zniwelowanie ilości traconej przez zbiornik wody. Szacuje się, że uda się uniknąć wyparowania aż 80% z niej z obszaru, który pokrywa instalacja. Jest to istotne, o tyle, że centralne Chile, gdzie znajduje się kopalnia cierpi na niedostatki wody, a ta jest zużywana w dużych ilościach, przy wszystkich operacjach wydobywczych.
Instalacja w Las Bronces jest pilotażem, ale jeśli pionierski projekt się powiedzie będzie go można rozszerzyć nawet do powierzchni 40 ha. Sukces będzie również ważny z punktu widzenia priorytetów koncernu Anglo American, który chce do 2030 roku zredukować zużycie wody w swoich operacjach aż o 50 procent. Firma planuje zainstalować podobne farmy w zbiornikach innych swoich kopalń.
Associated Press/Reuters , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE