ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Coraz niższe ceny energii z fotowoltaiki
05.04.2019r. 09:52

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Bloomberg policzył ostatnio, że koszt produkcji energii słonecznej z uruchamianych w pierwszych miesiącach tego roku elektrowni fotowoltaicznych wyniesie przeciętnie 57 USD/MWh. Energia z fotowoltaiki w wielu miejscach na świecie jest już jednak kontraktowana po dużo niższych cenach.
W wielu lokalizacjach fotowoltaika może być już znacznie tańsza od poziomu wskazanego w ostatniej analizie Bloomberga, co może wynikać nie tylko z lepszego nasłonecznienia, ale także z takich czynników jak okresy obowiązywania umów czy koszt kapitału.

Potwierdzają to choćby oferty składane w aukcjach dla fotowoltaiki w Indiach. W jednej z tych aukcji fiński koncern energetyczny Fortum ostatnio złożył skutecznie ofertę na sprzedaż energii za 248 INR/MWh, czyli za ok. 35 USD/MWh.

Z kolei w rozstrzygniętej przed rokiem aukcji na sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznych o mocy 300 MW, które mają powstać w Arabii Saudyjskiej, zwycięskie oferty zostały złożone przez arabski koncern ACWA Power, który zgłosił cenę 23,6 USD/MWh, a także przez konsorcjum, na którego czele stoi japoński koncern Marubeni (26,6 USD/MWh).

Najniższe ceny w aukcjach dla odnawialnych źródeł energii, które dotąd odbyły się na świecie, zgłoszono pod koniec 2017 r. w aukcjach w Meksyku. Ceny na poziomie zaledwie 17,7 USD/MWh zaproponował włoski koncern energetyczny Enel dla swoich projektów wiatrowych. W przypadku energetyki słonecznej najniższe ceny rzędu 19,7 USD/MWh zgłosiło japońsko-chińskie konsorcjum Mitsui i Trina Solar.

W przypadku dużych farm fotowoltaicznych w USA - jak wyliczał ostatnio francuski regulator rynku energii elektrycznej CRE - koszty produkcji energii wynoszą obecnie około 35-40 EUR/MWh, czyli około 40-45 USD/MWh.

W poszczególnych stanach USA kontraktowana jest jednak energia z fotowoltaiki często po dużo niższych cenach.

Najniższą cenę, wynoszącą tylko 21,75 USD/MWh, zakontraktowano właśnie w Idaho, północnozachodnim stanie USA. Stanowy koncern energetyczny Idaho Power po takiej cenie będzie kupować, na podstawie umowy PPA zawartej na 20 lat, energię z elektrowni fotowoltaicznej o mocy 120 MW.

Elektrownię fotowoltaiczną postawi deweloper Jackpot Holdings w pobliżu miasta Twin Falls, w południowej części stanu Idaho. Produkcja energii ma się rozpocząć w roku 2022.
Ta umowa to zresztą element strategii Idaho Power, który ogłosił plan osiągnięcia 100-procentowego udziału czystej energii w swoim miksie energetycznym do roku 2045.

Cena za energię z fotowoltaiki, którą zapłaci Idaho Power, przebija dotychczas najniższą, zakontraktowaną cenę energii na amerykańskim rynku fotowoltaicznym.

W połowie ubiegłego roku stanowy koncern energetyczny NV Energy - należący do holdingu miliardera Warrena Buffeta - wyselekcjonował portfolio inwestycji fotowoltaicznych na łączną moc 1001 MW. W części z tych projektów zakłada się jednocześnie wykorzystanie magazynów energii na łączną moc 100 MW i pojemność 400 MWh.

Najtańsza z ofert, które ma zakontraktować w 25-letniej umowie PPA operator energetyczny z Nevady, dotyczy farmy fotowoltaicznej Copper Mountain Solar o planowanej mocy 250 MW. Przyjęto, że cena energii wyniesie początkowo jedynie 21,55 USD/MWh, jednak ta cena ma co roku rosnąć o 2,5 proc.

W przypadku innego z projektów planowanych w Nevadzie, o mocy 300 MW, zakontraktowana na 25 lat cena ma wynieść 23,76 USD/MWh, przy czym ta cena to średnia dla całego okresu obowiązywania umowy, w której uwzględniono coroczną indeksację o 2,5 proc. Początkowo energia będzie sprzedawana po cenie wynoszącej tylko 17,95 USD/MWh.

Również w ubiegłym roku koncern Central Arizona Project podpisał 20-letnią umowę na zakup energii z mającej powstać w Arizonie do 2021 r. elektrowni fotowoltaicznej od dewelopera AZ Solar 1 po cenie wynoszącej 24,99 USD/MWh.

Rekordowo niskie ceny energii z elektrowni fotowoltaicznych szykują też inwestorzy, którzy zgłosili swoje projekty do stanowego regulatora w Kolorado, uwzględniając w przypadku części z nich zainstalowanie również bateryjnych magazynów energii. W sumie planowana jest tam budowa elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 707 MW(AC) oraz magazynów energii o mocy 275 MW i pojemności ok. 1 GWh.

Oferty złożone w Kolorado wyłącznie na fotowoltaikę zakładają ceny energii na poziomie 23-27 USD/MWh, natomiast w przypadku projektów solar-plus-storage zgłoszone ceny sięgają 30-32 USD/MWh (jeszcze niższe ceny zaoferowano w Kolorado przypadku projektów wiatrowych, wynoszą zaledwie 11-18 USD/MWh).

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Sum 05.04.2019r. 10:08
To pięknie. Przy takich cenach warto już to rozwijać. Co nie zmienia faktu, że wcześniejszy rozwój to była strata... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 08-04-2019r. 09:45 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Darek 08.04.2019r. 12:58
Naprawdę? Produkujemy energię słoneczną z fotowoltaiki?? Fajnie :) To niedługo słońce nie będzie potrzebne..
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE