ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kowalczyk: odpady bio to cenny surowiec
28.03.2019r. 15:29

Odpady bio to cenny surowiec, odpowiednio zagospodarowane pozwolą obniżyć koszty systemu - ocenił minister środowiska Henryk Kowalczyk. Branża chce zmian w prawie, bo uwolni to potencjał produkcji kompostu i biogazu.
W czwartek w siedzibie resortu środowiska odbyła się debata "Gospodarka odpadami ze szczególnym uwzględnieniem frakcji bio", z przedstawicieli ministerstwa oraz branży gospodarki odpadami.

Minister Henryk Kowalczyk podkreślił, że odpady, w tym odpady biodegradowalne, należy traktować jako cenny zasób, surowiec. "Odpady bio są też szansą na obniżenie kosztów gospodarki odpadowej, kiedy je skutecznie wyselekcjonujemy. Przy selektywnej zbiórce, samorządy powinny zadbać o odebranie tych odpadów, natomiast Ministerstwo Środowiska będzie proponowało rozwiązania, które pozwolą je zagospodarować" - powiedział.

Kowalczyk zapewnił, że intencją resortu i rządu jest to, by odpady bio można było w większym stopniu niż obecnie przeznaczać na kompost bądź wytwarzać z nich biogaz. Dodał, że niedawno rozmawiał na ten temat z szefem resortu energii, który zapewnił go, że "chce wspierać biogazownie" m.in. ze względu na konieczność podnoszenia udziału OZE w miksie energetycznym. Zapewnił, że zostanie przygotowany także program wsparcia budowy biogazowni. Inwestycje mające na celu zagospodarowywania odpadów bio będzie również wspierał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - powiedział minister środowiska.

Kowalczyk wyjaśnił, że odpowiednie zmiany zostaną również wprowadzone do przygotowywanej nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej. Ma zostać m.in. ujednolicona definicja odpadów bio. Jak wynikało z wypowiedzi szefa MŚ, miałby one być traktowane jak odpady zielone. Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek dodał, że w projekcie noweli ustawy śmieciowej założono też możliwość zwolnienia z części opłat właścicieli nieruchomości zagospodarowujących bioodpady w przydomowych kompostownikach.

Przewodniczący Rady Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych Piotr Szewczyk zwrócił uwagę, że zbiórka odpadów bio jest dość kosztowna. "To odpad dość uciążliwy w gromadzeniu i przetwarzaniu, musi być też odbierany z dużą częstotliwością. Wprowadzenie dodatkowej frakcji bio w selektywnej zbiórce z pewnością przekłada się na koszt sytemu in plus" - zaznaczył.

Wskazał jednak, że należy zwrócić uwagę na korzyści, którymi są np. zmniejszenie ilości odpadów zmieszanych, które trafiają do przetworzenia i na składowiska. Od 16 lipca 2020 roku na składowiska będzie mogło trafiać ich nie więcej niż 35 proc.
Branża odpadowa wskazuje, że statystyki pokazują, że ilość zbieranych odpadów ulegających biodegradacji rośnie w zawrotnym tempie z roku na rok. Dziś frakcja bio stanowi blisko 37 proc. masy wszystkich wytwarzanych odpadów komunalnych. Składa się na nią ok. 3 mln ton odpadów bioodpadów kuchennych i ok. 1 mln ton odpadów zielonych i ogrodowych

Forum Gospodarki Odpadami przekonuje, że ceny w przetargach śmieciowych można obniżyć dzięki wytwarzaniu dobrej jakości kompostu z odpadów bio. Branża przyznaje, że choć wytwarzające go zakłady nie zarabiają na nim, to jednak produkcja kompostu zmniejsza masę śmieci trafiających na składowiska, co w konsekwencji oznacza niższe opłaty. Firmy śmieciowe liczą też na to, że w przyszłości przetwarzanie odpadów z frakcji bio na kompost może zostać zaliczone w poczet recyklingu.

Zdaniem branży, by pomóc w produkcji i dystrybucji kompostu trzeba uprościć procedury prawne i formalne. Szef Rady RIPOK zwrócił uwagę, że obecnie, aby wprowadzić kompost na rynek trzeba uzyskać specjalną decyzję od resortu rolnictwa. "Jest to droga i czasochłonna procedura. Udowodnienie oczywistości, że z liści, trawy czy odpadów kuchennych możemy uzyskać kompost, kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych" - wskazał Szewczyk.

Według branży należy wprowadzić przepisy, które jasno określały by, że jeśli do instalacji trafiają odpady bio, a stosowana technologia zapewnia ich stabilizację, to taka instalacja automatycznie otrzymywałaby możliwość dopuszczenia do obrotu i wprowadzania na rynek wyprodukowanego w niej kompostu czy polepszacza glebowego.

Branża odpadowa dodaje, że problemem są też zbyt niskie limity przyjęć frakcji bio dla poszczególnych instalacji, które są określone w wojewódzkich planach gospodarki odpadami i są oparte na przestarzałych i nieaktualnych danych.

Sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP Leszek Świętalski odnosząc się do kwestii produkcji gazu z bio odpadów zaznaczył, że państwo powinno w większym stopniu wspierać takie instalacje zarówno na etapie ich tworzenia jak i podczas ich eksploatacji (m.in. przez zielone certyfikaty). "Ministerstwo Energii musi też wypracować jasną i stabilną regułę, otoczenie prawne, ponieważ takie instalacje są drogie i muszą mieć zapewnioną ciągłość istnienia" - dodał. (

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Waste 29.03.2019r. 07:04
Każde przerabianie, mieszanie, sortowanie, mycie, rozdzielanie i wykorzystywanie odpadów kosztuje więcej niż... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 29.03.2019r. 12:16
W krajach zachodnich UE przemysł śmieciowy zarabia na odzysku surowców i energii z odpadów a u nas jak zawsze to się... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE