ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wiele zastrzeżeń branży wiatrowej do ostatniego pomysłu zmiany ustawy o OZE
22.03.2019r. 13:31

Najnowsza propozycja zmiany ustawy o OZE autorstwa ME wstecznie zmienia reguły, podważa zaufanie inwestorów do rządu, a dla części z nich oznacza kolejne kłopoty finansowe, może też być sprzeczna z dyrektywą OZE - ostrzega branża energetyki wiatrowej.
Pod koniec lutego 2019 r. ME przedstawiło projekt zmian ustawy o OZE, które - według ministerstwa - mają zapobiec groźbie nieosiągnięcia przez Polskę celu OZE na 2020 r., i płaceniu wysokich kar. ME zaproponowało m.in. przyspieszenie inwestycji w wiatraki na lądzie, planując przyznać w tym roku w drodze aukcji wsparcie dla nowych instalacji o mocy 2,5 tys. MW. Istniejące wiatraki mają moc niemal 6 tys. MW, w wyniku aukcji z listopada 2018 r. ma powstać ponad 1,1 tys. MW nowych turbin.

Jednocześnie jednak ME chce zmian w systemie wsparcia dla istniejących instalacji, opartym na tzw. zielonych certyfikatach, tak by przychody istniejących instalacji wiatrowych ze sprzedaży energii i certyfikatów czyli wsparcia, nie przekraczały 312 zł/MWh.

W ocenie WindEurope - głównej europejskiej organizacji przemysłu z branży wiatrowej - z jednej strony polski rząd pokazuje nowe otwarcie na energię wiatrową, ale z drugiej strony podminowuje zaufanie i działa wbrew obowiązującej od grudnia dyrektywy OZE. Zmiany w systemie zielonych certyfikatów to bardzo zły sygnał, nie tylko dla inwestorów działających instalacji, ale też na przyszłość - podkreślał w piątek na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor ds. polityki w WindEurope Pierre Tardieu. Plany rządu naruszają zaufanie inwestorów, także jeśli chodzi o przyszłe inwestycje, negatywnie wpłyną na zdolność wiatraków do obniżania ceny - dodał Tardieu.

Jak wskazywał prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki, z danych rynkowych jasno widać, że jest prosty związek między wytwarzaniem energii z wiatru a ceną rynkową. Prezentował wyliczenia firmy Enteneo na podstawie danych PSE i TGE, z których wynika, że w 2019 r. każdy 1000 MW generacji wiatrowej w systemie obniżał cenę spot o 22,3 zł/MWh. Przy czym, jak zauważył, wpływ ten rośnie, bo w 2018 r. spadek ten wynosił 21,6 zł/MWh, w 2017 - 13,5 zł/MWh, a w 2016 - 14,5 zł/MWh.

Z kolei z wyliczeń firmy doradczej TPA wynika, że zgodnie z proponowanymi regulacjami, przychody inwestorów nigdy nie sięgną 312 zł/MWh, ponieważ muszą oni odliczyć od każdej sprzedanej megawatogodziny 20 zł jako tzw. koszt profilu. Uwzględniając to, 63 proc. farm działających w systemie certyfikatów przyniesie straty, a 77 proc. będzie miało kłopoty z obsługą długu i spłatą kredytów - szacuje TPA. To oznacza też problem dla banków, które kredytowały inwestycje i niechęć do finansowania kolejnych z powodu wysokiego ryzyka politycznego - podkreślił Krzysztof Kajetanowicz, prezentując wyliczenia TPA.
Wzywamy polski rząd do otwartego dialogu i wysłania do inwestorów pozytywnych sygnałów, bo to co widzimy, ich odstrasza - dodał Tardieu. W jego ocenie, jeżeli proponowane przepisy wejdą w życie, to będą sprzeczne z dyrektywą, ale WindEurope uważa, że znacznie lepiej dla wszystkich jest zmienić je zawczasu, niż później skarżyć te regulacje.

W ocenie Marty Pruszyńskiej z włoskiej firmy ERG, która ma w Polsce farmy o mocy 82 MW, propozycja ME "wywraca rynek do góry nogami", a samo jej ujawnienie obniżyło cenę certyfikatów z za 150 do 80 zł. Przypomniała, że system został gruntownie zmieniony zaledwie półtora roku temu. Jak ERG mieliśmy ambitne plany - 200 MW w Polsce, ale doszliśmy do 82 MW i do 2022 r. nie planujemy żadnych inwestycji. Warunkiem koniecznym ich podjęcia stabilność regulacji i ochrona istniejących aktywów - zaznaczyła.

Z kolei dyrektor generalny Polskiej Izby Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej Beata Wiszniewska ostrzegała, że środowisko niesprzyjające OZE może mieć wielowymiarowe konsekwencje dla gospodarki. Przypomniała decyzję koncernu BMW, który wycofał się z planów inwestycyjnych w Polsce m.in. dlatego, że jego fundusz inwestujący w energetykę wiatrową poniósł znaczące straty z powodu zmian polskich regulacji.

Projekt jest po konsultacjach publicznych, na przyszły tydzień zaplanowano konferencję uzgodnieniową. Będzie też wymagał notyfikacji w KE.
Zobacz także:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE