ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Brytyjsko-hiszpańskie konsorcjum będzie rozwijać technologię kriogenicznych magazynów energii
21.03.2019r. 19:34

We wtorek spółka Highview Power, odpowiedzialna za budowę pierwszej na świecie pilotażowej instalacji magazynowania energii w skroplonym powietrzu (LAES), ogłosiła powstanie joint venture z hiszpańską firmą sektora energetycznego, TSK. Projekt ma na celu rozwój technologii kriogenicznych magazynów energii w Hiszpanii, na Bliskim Wschodzie oraz w Południowej Afryce - czytamy w BiznesAlert.pl.
Firma Highview Power zasłynęła z oddania do użytku pierwszego na świecie, komercyjnego magazynu energii w skroplonym powietrzu (LAES). Instalacja została zbudowana w Bury, w Wielkiej Brytanii. Po oficjalnym przekazaniu do eksploatacji w czerwcu ubiegłego roku instalacji o pojemności 15 MWh i mocy 5 MW pracowała ona świadcząc usługi sieciowe, w tym usługi rezerwy oraz wspomagając sieć podczas zimowych szczytów zapotrzebowania. Projekt okazał się sukcesem i firma szukała dalszych możliwości rozwoju. Już wcześniej zapowiedziała budowę kolejnych magazynów o łącznej pojemności kilkuset MWh w Stanach Zjednoczonych i Europie.

TSK jest hiszpańskim przedsiębiorstwem zajmującym się inwestycjami i budową obiektów w sektorze energetycznym, mającą doświadczenie w budowie obiektów zarówno z obszaru energetyki konwencjonalnej, jak i odnawialnej. Oba podmioty powołały do życia spółkę joint venture o nazwie Highview TSK, której wstępne plany zakładają budowę nawet kilku GWh w magazynach LAES do 2022 roku. Obie firmy dzięki połączeniu sił i wzajemnemu wykorzystywaniu swoich doświadczeń i potencjału zakładają ekspansję na rynki zagraniczne. "Doszliśmy do wniosku, że magazyny kriogeniczne to idealne rozwiązanie dla długoterminowego magazynowania energii na dużą skalę, czego oczekiwali nasi klienci. Opracowana technologia jest nie tylko ekonomicznie opłacalna, ale jest również skalowalna, czysta, ma długi czas życia oraz może być zastosowana już w tej chwili." - skomentował Joaquín García Rico, prezes firmy TSK.
Magazyny LAES uważane są za jedną z obiecujących technologii umożliwiających w przyszłości długoterminowe magazynowanie energii na dużą skalę. Wykorzystują one urządzenia powszechnie używane od wielu lat w przemyśle, takie jak sprężarki, pompy czy wymienniki ciepła. Poza tym, w procesie technologicznym nie są używane toksyczne substancje oraz nie są wytwarzane gazy cieplarniane. Magazyny tego typu charakteryzują się również wysoką gęstością zmagazynowanej energii, dzięki czemu mogą być używane bez ograniczeń geograficznych, a do podwyższenia sprawności ich cyklu ładowania i rozładowania mogą być użyte odpadowe ciepło lub chłód.
BiznesAlert

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Uważny 21.03.2019r. 22:57
Czy w Polsce ktoś to śledzi i też ma propozycje do wsparcia jak to można zastosować w naszych warunkach... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 22-03-2019r. 08:16 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE