ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Tomaszowie Mazowieckim ruszył próbny odwiert geotermalny za ok. 16 mln zł
08.03.2019r. 11:12

W Tomaszowie Mazowieckim rozpoczął się próbny odwiert, którego celem jest dotarcie do wód na głębokości ponad 2 km, zbadanie ich i określenie możliwości geotermalnych. Miasto pozyskało na projekt ponad16 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
"Zdrowie i życie ludzkie jest bezcenne, dlatego realizujemy kolejny projekt w celu poprawy jakości powietrza w Tomaszowie Mazowieckim. Stoimy przed wyzwaniem produkcji energii ze źródeł odnawialnych w ponad 30 proc. Jesteśmy na początku tej drogi i wierzę, że zakończy się ona sukcesem" - podkreślił prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko.

Jego zdaniem energia odnawialna jest dużo lepsza niż ta pochodząca ze spalania węgla. "W tamtym roku zapłaciliśmy ponad 3 mln zł w ramach opłaty emisyjnej. Przy geotermii nie będziemy ponosić takich kosztów" - przyznał.

Na wykonanie próbnego odwiertu geotermalnego na tomaszowskich Błoniach miasto pozyskało blisko 16,6 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po wykonaniu dwukilometrowego odwiertu, konsorcjum HPC Polgeol SA i Pro-Invest Solutions, na podstawie wykonanych w trakcie prac badań laboratoryjnych, pobranych próbek i próbnych pompowań opracuje projekt hydrologiczny, który będzie podstawą do określenia możliwości geotermalnych źródła.

Według władz Tomaszowa lokalizacja odwiertu wpisuje się w koncepcję rewitalizacji tomaszowskich Błoni, gdzie wcześniej powstała Arena Lodowa oraz rozpoczęto prace modernizacyjne Przystani Miejskiej.
Próbny odwiert ma charakter badawczy; jeśli jego wyniki będą zadowalające, Tomaszów Mazowiecki chce ubiegać się o kolejne dofinansowania z NFOŚiGW na działania związane z bezpośrednim wykorzystaniem wód do celów ciepłowniczych.

"Przewidujemy, że prace potrwają do końca czerwca. Urządzenie wiertnicze jest wmontowane i zgodnie z przepisami dopuszczone do ruchu. Wiercenie do planowanej głębokości, czyli 2090 m, zajmie do trzech miesięcy. Następnie będą trwały prace związane z badaniami hydrogeologicznymi, by zbadać wydajność, temperaturę oraz inne parametry wody" - zaznaczył główny inżynier ds. wierceń w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń PeBeKa SA Andrzej Cozac.

Planowany termin rozliczenia przedsięwzięcia to luty 2020 r. Zgodnie ze wstępnymi planami, uzyskane dzięki geotermii ciepło mogłoby być wykorzystywane w miejskiej sieci ciepłowniczej; rozważa się też użycie wody geotermalnej do celów rekreacyjnych i zdrowotnych.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE