ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ile kobiet pracuje w energetyce odnawialnej?
08.03.2019r. 11:10

Ile kobiet jest zatrudnionych w globalnym sektorze odnawialnych źródeł energii? Badania na ten temat przeprowadziła Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej, czyli IRENA. O ich wnioskach pisze portal Gramwzielone.pl.
Nadal trudno znaleźć kompleksowe i bardziej szczegółowe dane na temat zatrudniania kobiet w globalnej branży odnawialnych źródeł energii. Pewne informacje na ten temat znajdziemy w raportach o zatrudnieniu w sektorze OZE, które co roku publikuje Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA).

IRENA w ostatnim raporcie na temat zatrudnienia w energetyce odnawialnej na świecie wskazuje, że liczba pracowników w poszczególnych sektora OZE w roku 2017 sięgnęła 10,3 mln, rosnąc w porównaniu do końca 2016 r. o 5,3 proc.

W tym 3,4 mln miejsc pracy tworzył sektor energetyki słonecznej, a 43 proc. wszystkich zatrudnionych w globalnym sektorze OZE pracowało w Chinach.

Jaki udział w zatrudnieniu w globalnym sektorze odnawialnych źródeł energii mają kobiety? IRENA wyliczyła we wcześniejszej edycji raportu pokazującego dane za rok 2016, że zatrudnienie kobiet w 90 firmach z sektora OZE, które odpowiedziały na wysłane ankiety, wynosiło przeciętnie 35 proc.
Jeśli przyjąć, że taki poziom zatrudnienia kobiet występuje na całym rynku energetyki odnawialnej, oznaczałoby to, biorąc pod uwagę dane IRENA, że na świecie w energetyce odnawialnej pracuje w sumie około 3,6 mln kobiet.

W edycji raportu z roku 2017 IRENA wskazuje ponadto, na postawie zebranych informacji, że odsetek kobiet pracujących w globalnym sektorze OZE jest większy niż w sektorze energetycznym ogółem.

W przypadku amerykańskiego sektora energetyki słonecznej zatrudnienie kobiet miało sięgać 27 proc., podczas gdy udział kobiet w zatrudnieniu w całej amerykańskiej energetyce miał wynosić 20-25 proc.

Wśród postulowanych działań, które mogą zwiększyć zatrudnienie kobiet w branży energetyki odnawialnej, IRENA wymienia budowanie elastyczności jeśli chodzi o miejsce pracy, szkolenia, wsparcie kobiet wychowujących dzieci czy promocję równego poziomu wynagrodzenia.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE