ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Lider PSL: celem wszystkich ugrupowań powinna być zielona energia
11.01.2019r. 17:00

Postawienie na zieloną energię powinno być celem wszystkich ugrupowań, ponad podziałem politycznym - mówił w piątek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef gabinetu premiera Marek Suski uważa, że współpraca rządu i opozycji w tym zakresie może być owocna.
W piątek w Sejmie odbyła się konferencja pt: "Transformacja energetyczna ponad podziałami", podczas której PSL przedstawiło tzw. "Pakt dla Zielonej Energii". W spotkaniu udział wzięli m.in.: szef gabinetu premiera Marek Suski (PiS), szef klubu PO-KO Sławomir Neumann, szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer oraz lider partii Teraz! Ryszard Petru.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że obecność na konferencji polityków różnych ugrupowań świadczy o tym, że bezpieczeństwo energetyczne, tania energia i walka z zanieczyszczeniem środowiska staje się priorytetem. "To nie chodzi o to, żebyśmy mieli na starcie jedno zdanie w tym temacie - bo pewnie nie będziemy mieć; ale jak możemy usiąść do wspólnego stołu i rozmawiać o najważniejszych sprawach związanych z energetyką, a przez to ze zdrowiem, z bezpieczeństwem Polski to znaczy, że jest szansa na wypracowanie wspólnego kierunku działania" - mówił lider PSL.

Szef Ludowców wyjaśnił, że na proponowany przez jego ugrupowanie pakt składają się trzy filary: tani prąd, czyste powietrze i bezpieczeństwo energetyczne.

"Energia węglowa nie będzie energią tańszą. Poszukajmy lepszych źródeł energii, tych wytwarzanych w domu, czyli mówimy o energetyce prosumenckiej, o postawieniu na fotowoltaikę, o możliwości korzystania z tej energii, która jest dostępna u nas i nie trzeba jej w żaden sposób sprowadzać" - podkreślił. "Trzeba w ewidentny sposób przejść na zieloną stronę mocy, zredukować - to jest nasza propozycja i my ją poddajemy pod dyskusję - po pierwsze 50 proc. energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych do 2030 roku, zredukować o 50 proc. do 2035 roku udział paliw kopalnych nie tylko w wytwarzaniu prądu, ciepła, ale również w transporcie" - wskazał Kosiniak-Kamysz.

Nawiązując do czystego powietrza lider PSL podkreślił, że w Polsce rocznie około 48 tys. osób umiera z powodu smogu. To - jak mówił - 15 razy więcej, niż ginie w wypadkach samochodowych na polskich drogach. "Tu chodzi nie tylko o nasze bezpieczeństwo, o niższe rachunki. Tu chodzi o życie Polek i Polaków, naszych rodaków" - mówił Kosiniak-Kamysz.
Lider PSL uważa, że sprowadzanie do Polski ogromnych ilości węgla ze Wschodu "jest dla nas po prostu nie do przyjęcia". "Bezpieczeństwo energetyczne nie może być budowane o energetykę umiejscowioną w kilku elektrowniach, bo to z jednej strony staje się bardzo łatwy cel militarny, a z drugiej strony uzależniamy się od sprowadzanego do Polski węgla. A tego nie chcemy; chcemy czerpać ze źródeł energii dostępnych w Polsce" - mówił.

Lider PSL zaapelował do wszystkich ugrupowań politycznych o zawarcie "Paktu dla Zielonej Energii". "Zawrzyjmy +Pakt na rzecz Zielonej Energii+ - nie w zakresie merytorycznym, bo do tego musimy dojść - ale w zakresie politycznej strategii, że postawienie na zieloną energię będzie ponad politycznym celem wszystkich ugrupowań" - podkreślił.

Szef gabinetu premiera Marek Suski ocenił, że niezwykle istotne jest to, że "ugrupowania polityczne, które są w opozycji do rządu, biorą też współodpowiedzialność za przyszłość Polski, nie będąc tylko opozycją totalną, która wszystko krytykuje, ale też próbuje się włączyć w poszukiwanie najlepszych rozwiązań dla Polski". "Myślę, że tego rodzaju współpraca rządu i opozycji może być owocna dla wszystkich" - mówił. Przyznał, że propozycje opozycji dotyczące energii "w gruncie rzeczy niczym się nie różnią od celów strategicznych, jakie przekłada sobie rząd". Suski przypomniał, że to właśnie rząd Prawa i Sprawiedliwości powołał Ministerstwo Energii.

Dodał, że obecny rząd dostrzega, iż energetyka jest jednym z najważniejszych elementów gospodarki. "Nie będzie zamożności polskiego społeczeństwa i dobrobytu, jeżeli nie będzie taniej energii(...). I można powiedzieć, że są to wspólne cele i rządu, i - jak widzę - opozycji" - podkreślił szef gabinetu premiera. Dodał, że różnice między rządem a opozycją w tym temacie polegają na "szczegółach".

"Pakt dla Zielonej Energii" autorstwa PSL zakłada m.in. likwidację smogu poprzez radykalne zwiększenie produkcji ciepła u indywidualnych odbiorców, przy wykorzystaniu hybrydowych układów wytwarzania fotowoltaiki, pomp ciepła i akumulatorów ciepła. Przewiduje też wdrożenie najnowszych, innowacyjnych, przyjaznych środowisku technologii w "wielkiej" systemowej energetyce wytwórczej oraz budowę systemowej, w pełni zautomatyzowanej krajowej sieci małej retencji wody.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Uważny 12.01.2019r. 09:17
Pogawędzili sobie i co z tego wynika dla praktyki gospodarczej i 38 000 000 Kowalskich?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE