ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Emilewicz: 2019 pod znakiem rewolucji prosumentów
17.12.2018r. 14:10

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, w dzisiejszym programie "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24 minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz po raz kolejny w ostatnich dniach zapowiedziała prace nad mechanizmami wsparcia, które napędzą rozwój energetyki prosumenckiej.
- To, co będzie znakiem rozpoznawczym roku 2019 w energetyce, to (...) program Energia Plus, czyli rewolucja prosumentów, otwarcie rynku na serio na prosumentów - powiedziała Jadwiga Emilewicz, odnosząc się do zapowiedzianego przez ministra nauki Jarosława Gowina programu Energia Plus, który ma skutkować masowym wykorzystaniem OZE w milionach polskich gospodarstw domowych.

- 13 stycznia w imieniu Porozumienia zaprezentujemy w Krakowie program Energia+. Na czym on będzie polegał? We współpracy z uczelniami uruchomimy masową budowę odnawialnych źródeł energii dla MŚP oraz gospodarstw domowych - zapowiedział w sobotę podczas Konwencji Zjednoczonej Prawicy minister Gowin, zapewniając, że efektem mają być instalacje OZE w 5 milionach gospodarstw domowych.

Kluczową technologią na rynku prosumenckim jest fotowoltaika, której spadek kosztów minister Jadwiga Emilewicz podkreśliła w mediach po raz kolejny w ostatnim czasie.
- Koszty instalacji fotowoltaicznych w ciągu ostatnich 4 lat spadły niemal dwukrotnie. Dzisiaj nie wymagają one wsparcia dotacyjnego, dzisiaj wymagają większych zachęt i instrumentów zwrotnych - powiedziała dzisiaj Emilewicz.

- Chcemy, aby w Polsce prosumenci, a zatem klienci indywidualni, spółdzielnie mieszkaniowe, samorządy, stawiali instalacje energetyki odnawialnej, a nadwyżki produkowanej energii mogli wprowadzać do sieci energetycznej i za to otrzymywać wynagrodzenie - stwierdziła minister przedsiębiorczości.

Na pytanie o sens planowania daty wycofania się Polski z węgla minister Emilewicz stwierdziła, że sens ma planowanie krajowego miksu energetycznego do roku 2030 czy 2050. - Możemy sobie wiele dat wyznaczać patykiem na piasku, dziś w 80-procentach Polska energetyka opiera się na węglu i tego szybko nie zmienimy - powiedziała, zaznaczając, jednak, że "dzisiaj jesteśmy w momencie przełomu technologicznego".

KOMENTARZE ( 7 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Old ENERGETYCY XXI w. 17.12.2018r. 16:03
Czego oczekuje 25 000 000 dorosłych Kowalskich w zakresie Energia plus? od każdego ministra, premiera, Posła i... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 18-12-2018r. 13:57 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: energetyk +60 17.12.2018r. 18:24
Jeszcze więcej takich pomysłów i energetyka całkiem leży. Dlaczego myślenie jest takie trudne ?
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 17-06-2019r. 19:37 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pesel 17.12.2018r. 19:41
Ciekawe gdyby tak zadać Polakom pytanie "co to jest kogenerator" to ilu by wiedziało. Śmiem twierdzić, że... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE