ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tobiszowski: Nie ma planów likwidacji wiatraków na lądzie, decydować będzie rynek
28.11.2018r. 10:52

Ministerstwo Energii nie przewiduje w Polityce energetycznej likwidacji farm wiatrowych na lądzie. O ich udziale w miksie decydować ma rynek, czyli cena energii - wynika z wypowiedzi wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego.
"Pojawiły się komentarze, że administracyjnie w Polityce energetycznej kosztem budowania nowej nogi, czyli offshore na Bałtyku, planujemy wyhamowanie wiatraków na lądzie. To są nieprawidłowe sformułowania. Budujemy drugą nogę nie po to, by amputować pierwszą. (...) Byłoby nieracjonalnością amputowanie tego, co nam się dobrze rozwija" - powiedział Tobiszowski podczas środowej konferencji.

"Budujemy system, synergię powiązań wytwórczych w polskiej energetyce. Chcemy powiedzieć tyle, że po 2030 roku zacznie działać rynek. Wprowadzanie energii po właściwiej cenie będzie tym, co zapewni udział w tym rynku. Taki system funkcjonuje w innych krajach" - dodał.

Ocenił, że tego typu źródła powinny się znaleźć w systemie, jeśli będą konkurencyjne cenowo.

"To widać po aukcjach, które się odbyły" - powiedział.

"Nie będzie wsparcia dla lądowych wiatraków jak teraz, ale, patrząc na sytuację w innych krajach, to wsparcie nie będzie potrzebne, bo zjawiska związane z tą gałęzią gospodarki zaczynają być konkurencyjne. (...) Naszą intencją nie jest, by przeszkadzać a stworzyć takie warunki, by zaczęły działać mechanizmy rynkowe" - dodał Tobiszowski.
Powtórzył, że na przyszły rok planowane są aukcje dla lądowych farm wiatrowych.

Poinformował dziennikarzy, że nie ma obecnie planów zmiany ustawy odległościowej.

Z projektu Polityki Energetycznej Państwa (PEP) do 2040 r. zaprezentowanego w Ministerstwie Energii wynika, że w 2030 roku udział węgla w wytwarzaniu energii miałby spaść do 60 proc. W miksie coraz większą rolę miałyby grać źródła odnawialne. Planowany jest m.in. rozwój fotowoltaiki (zwłaszcza od 2022 r.) oraz morskich farm wiatrowych (pierwsza farma wiatrowa na morzu miałaby zostać uruchomiona po 2025 r.).

W projekcie Polityki energetycznej podano, że nie przewiduje się tak dynamicznego wzrostu udziału lądowych farm wiatrowych w bilansie energetycznym, jak w latach poprzednich. Z prognoz zawartych w dokumencie wynika, że w 2020 roku w wietrze na lądzie miałoby być zainstalowane 6,4 GW, a w 2040 roku już jedynie 800 MW. Minister energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczył, że wynika to z przedwyborczych zobowiązań politycznych.

Projekt Polityki energetycznej do 2040 r. został przedłożony przez Ministerstwo Energii do konsultacji. Uwagi można zgłaszać do 15 stycznia.

KOMENTARZE ( 8 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 28.11.2018r. 11:25
Po co się w ogóle tłumaczyć, Rząd nie musi dotować mało sprawnego segmentu OZE i tyle. Jeśli prywatny inwestor... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 29-11-2018r. 10:51 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: emil 28.11.2018r. 15:18
zawsze można uchwalić jakiś przepis i położyć opłacalność wiatraków do piachu np cokwartalne przeglądy UDT za 5000 PN... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 29-11-2018r. 07:53 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xyz 29.11.2018r. 08:03
jesujesu co to za dyskusje? Może przyznajmy sobie szczerze, że: 1) wiatraki są dotowane przez UE i jest to cel... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE