ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tobiszowski: energetyka węglowa i odnawialna muszą się wzajemnie uzupełniać
07.11.2018r. 13:29

Warunkiem ewolucji w energetyce jest stabilność bezpieczeństwa państwa, a energetyka węglowa i odnawialna muszą się wzajemnie uzupełniać, - mówił podczas konferencji "Wielkoskalowe OZE a bezpieczeństwo energetyczne" wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski .
Wiceminister Tobiszowski podkreślił, że głównym czynnikiem determinującym rozwój OZE będzie w przyszłości tempo spadku kosztów technologii i urynkowienia źródeł odnawialnych, a obszarem rozwoju energetyki odnawialnej stanie się bez wątpienia polska wyłączna strefa ekonomiczna Morza Bałtyckiego. Szacowany potencjał możliwych mocy zainstalowanych do 2035 roku wynosi na tym obszarze nawet 8 GW.

- Morskie farmy wiatrowe przyczynią się do zapewnienia bezpieczeństwa pracy polskiej sieci elektroenergetycznej dając wyższą stabilność generacji energii w porównaniu np. do fotowoltaiki czy farm lądowych - powiedział wiceszef resortu energii dodając, że obecnie trwają prace nad założeniami prawnymi dla rozwoju tej branży energetyki odnawialnej. Projekt ustawy powinien pozwalać na powstanie po 2020 roku systemowo uformowanego sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Wiceminister Grzegorz Tobiszowski dodał, że na wszystkie kwestie związane z rozwojem OZE należy patrzeć w kontekście zapewnienia krajowi bezpieczeństwa energetycznego i środowiskowego, a w dłuższej perspektywie, taniej energii elektrycznej dla rozwijającej się gospodarki.
- Energetyka węglowa i odnawialna muszą się wzajemnie uzupełniać, konkurencja nie jest tu konieczna, gdyż lepsze efekty zostaną osiągnięte dzięki współpracy i synergii. W Polsce w duchu przyjaznego współistnienia powinien się rozwijać szczególnie sektor offshore, czyli morskich farm wiatrowych - powiedział.

Wiceminister przypomniał też działania Ministerstwa Energii na rzecz tworzenia klastrów energii odnawialnej, nowelizację ustawy o OZE wprowadzającą nowe mechanizmy wsparcia dla małych wytwórców energii elektrycznej, rozwój instalacji prosumenckich, biogazowni rolniczych czy efektywne wykorzystywanie lokalnie dostępnych zasobów energetycznych.

- Rozumiemy potrzebę zmian w energetyce, które muszą podążać w kierunku trendów europejskich i światowych - stwierdził. Wyzwanie w tym przypadku stanowi zapewnienie infrastruktury sieciowej zdolnej do absorpcji energii pochodzącej z nowopowstających jednostek wytwórczych.
ME , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: darlew 07.11.2018r. 21:56
musimy konsekwentnie żądać od OZE partycypowania kosztów magazynowania energii elektrycznej tak jak w Niemczech:... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 08-11-2018r. 11:14 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: cyborg 08.11.2018r. 08:57
Więc, ministrze Tobiszowski, zróbcie w końcu coś, aby energia z OZE była uzupełnieniem energii ze stabilnych źródeł... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 08-11-2018r. 11:16 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE