ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Uruchomiono największą farmę wiatrową na Bałtyku
30.10.2018r. 13:12

Dwa i pół roku po rozpoczęciu prac została uruchomiona morska farma wiatrowa "Wikinger" koło niemieckiej wyspy Rugii. Zbudowana przez hiszpański koncern Iberdrola, ma moc 350 MW i jest największą morską farmą wiatrową na Bałtyku. Koszt inwestycji wyniósł 1,4 miliarda euro. - Oddajemy projekt zgodnie z terminarzem i w ramach pierwotnego budżetu, zebraliśmy cenne doświadczenia - powiedział cytowany przez BiznesAlert.pl szef Iberdroli Ignacio Galàn.
"Wikinger" składa się z 70 wielkich wiatraków. Każdy ma 165 metrów wysokości, średnicę 135 metrów i 5 MW mocy. Fundamenty są wbite około 40 metrów wgłąb dna. Przy optymalnej wietrzności farma "Wikinger" jest w stanie zasilić 350 tysięcy gospodarstw domowych. Śmigła kręcą się już od wiosny, teraz dopiero kończy się faza testów.

Energia elektryczna popłynie przez 90-kilometrowy kabel "Ostwind 1" należący do operatora 50Hertz do miejscowości Lubmin. - Ciekawe jest to, że wytwarzamy tu wyższe napięcia - powiedział Henrich Quick z 50Hertz. Zostały one podniesione ze 150 do 220 kV. - Dzięki temu możemy efektywniej transportować energię - dodał Quick. Z Lubmina prąd będzie płynął dalej do niemieckiego systemu energetycznego.
Iberdrola zapowiada budowę kolejnych farm na niemieckiej części Bałtyku. Następna farma wiatrowa "Baltic Eagle" o mocy 476 MW również w pobliżu Rugii jest w zaawansowanym stadium uzyskiwania pozwoleń. Już rozpoczęły się badania dna pod budowę. - Nie widzimy żadnego ryzyka - zapewniał Galàn. Zaplanowano już też rozbudowę farmy "Wikinger" o kolejne 10 MW.

Rozbudowa źródeł zielonej energii na niemieckim Bałtyku nabiera rozpędu. Między 2011 a 2015 rokiem zbudowano dwie morskie farmy wiatrowe - "Baltic 1" (o mocy 48,3 MW, nieopodal półwyspu Darß) oraz "Baltic 2" (288 MW, na północny zachód od Rugii), należące do niemieckiego koncernu EnBW. Ponadto E.ON i Equinor wspólnie budują morską farmę "Arkona" o mocy 385 MW. Jednak i tego typu inwestycje spotykają się z protestami. Ich przeciwnicy zwracają uwagę na szkody dla środowiska i oszpecenie krajobrazu.
NDR , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: as 30.10.2018r. 14:09
Czyli wychodzi koszt inwestycyjny 4.000.000 Euro/MW mocy zainstalowanej. I to ma być preferowane przez naszych... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 4 | Najnowsza odpowedź: 31-10-2018r. 15:45 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE