ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bando: Energetyka będzie miała problem z wypełnieniem obietnic wyborczych
24.10.2018r. 11:12

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando podczas swojego wystąpienia na konferencji Europower, mówił o obietnicach wyborczych, które w jego ocenie będzie trudno spełnić energetyce - relacjonuje BiznesAlert.pl
- Minione i nadchodzące miesiące to bardzo trudny okres dla energetyki, gospodarka będzie musiała się zmierzyć z oczekiwaniami wynikającymi z kampanii wyborczej. Musimy pamiętać, że to czas wielkich deklaracji, nierzadko nierealnych. Przyjmujmy i realizujmy to, co jest możliwe do spełnienia, nie zapominajmy o tym, że niechcący możemy stać się narzędziem w czyichś rękach i deklaracjach. Kilkanaście godzin temu słyszeliśmy, że wrogiem numer jeden są żarówki. To przykłady, które każą odsiewać rzeczywistość od kampanii wyborczej. Naszym największym wyzwaniem będzie ochrona klimatu, która stała się jeszcze ważniejsza po opublikowaniu raportu. Wynika z niego, że nasze dzieci mogą żyć zupełnie inaczej niż my, a Polska może zacząć pustynnieć. Ograniczanie emisji CO2 to tylko część walki ze zmianami klimatu - mówił Bando.

- Słyszymy nie zawsze zbieżne deklaracje ze strony Komisji Europejskiej, a z drugiej strony polskiego rządu. Ostatnie 3 aukcje pokazały stosunek polskiego rządu do odnawialnych źródeł. Wszystkie trzy, o łącznej wartości ponad 15 mld zł się nie odbyły. Obserwacja rynku zmusiła ich do tego, by nie wchodzić w ryzykowny, ich zdaniem, biznes odnawialnych źródeł - powiedział prezes URE.

- Boli nas przede wszystkim przemysł. Dostaję mnóstwo listów od przedstawicieli branż, którzy są zaniepokojeni poziomem cen energii, proszą rząd o wsparcie. Opracowywane są mechanizmy wsparcia dla przemysłów energochłonnych. Zawsze kusi proste rozdawnictwo, ale to nie rozwiąże podstawowego problemu, czyli dbałości o kolejne pokolenia. Działajmy tak, by w przyszłości można było powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko, co było można - ocenił prezes Bando.
- Polskie sieci elektroenergetyczne są stare. Jednym z remediów na to było wprowadzenie rynków mocy, czyli mechanizmu, który sprawiał, że tworzenie nowych źródeł było łatwiejsze. To, co się dzieje, to skutek zapomnienia o tym, że kierunek, w którym będzie się zmieniała Europa jest znany od lat. To efekt zaniedbań wielu lat, nie tylko ostatnich trzech. Dzięki pewnym inwestycjom wydaje się, że w polskim miksie energetycznym będą mogły zajść istotne zmiany, co może się stać dzięki wykorzystaniu gazu z różnych źródeł, niepoleganie na jednym dostawcy czystszego paliwa. Jest to nadzieja dla przemysłu ciepłowniczego, co czujemy z każdym oddechem. Zastąpienie źródeł węglowych gazowymi przyczyni się do naszego zdrowia i klimatu - zapewnił.

Zdaniem prezesa URE, "państwo nie może być właścicielem wszystkiego". - Owszem, musi posiadać strategiczną infrastruktury, ale nie musi być właścicielem obrotu i małych firm dystrybucyjnych. Potrzebna jest nam dobra równowaga między sektorem prywatnym i publicznym - zakończył cytowany przez BiznesAlert.pl panelista.
BiznesAlert

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: daleki mazowszanin 24.10.2018r. 12:09
Wczoraj nie miałem 6:30 h prądu.Przeliczając "moje" straty i ew,zakup dobrego agregatu gotów jestem... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 25-10-2018r. 08:59 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wilek 24.10.2018r. 22:29
To energetyka startowała w wyborach? Sejm, senat, prezydent, samorządy??? Proszę bliżej - co i kto i komu obiecywał.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Feliks 25.10.2018r. 01:44
Co wy mi tam Prezesie o Komisji Europejskiej. Przez tą komisję nawet żarówki kupić nie można i po ciemaku siedzę
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE