ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ECO bada możliwości zaopatrzenia w ciepło budynków poza zasięgiem systemu ciepłowniczego
12.10.2018r. 12:11

Energetyka Cieplna Opolszczyzny w porozumieniu z miastem Opole realizuje projekt badawczy mający na celu wskazanie optymalnego rozwiązania w zakresie zaopatrzenia w ciepło budynków z zapotrzebowaniem na moc na poziomie do 20 KW, a znajdujących się poza zasięgiem systemu ciepłowniczego.


Pilotażowo-badawczy projekt realizowany jest przez ECO w budynku jednego z opolskich przedszkoli.

- Chodzi oczywiście o rozwiązanie ekologiczne, oparte na odnawialnych źródłach energii - mówi Maciej Wujec Zastępca Prezydenta Miasta Opola - Zdecydowaliśmy się umieścić tą instalację w przedszkolu, bo ochrona powietrza wokół najmłodszych mieszkańców naszego miasta ma szczególny wymiar.

- W budowanej instalacji wykorzystujemy kompilację układu fotowoltaicznego, pompy ciepła i kotła gazowego - wyjaśnia Paweł Krawczyk członek zarządu ds. operacyjnych ECO - zależy nam na uzyskaniu optymalnych parametrów dostaw ciepła na potrzeby zarówno ogrzewania budynku, jak i dostawę ciepłej wody.

Koszty montażu i eksploatacji instalacji ponosi ECO. Jest to wydatek rzędu około 25 tys. zł. Zgodnie z założeniami zastosowana kompilacja urządzeń ma dać spore oszczędności. Energia, która nie zostanie wykorzystana na realizację potrzeb związanych z zaopatrzeniem w ciepło będzie wykorzystana do zasilania innych urządzeń korzystających z energii elektrycznej.
- Liczymy na to, że przeprowadzone badania pozwolą nam przygotować rozwiązanie techniczne pozwalające w 100proc. zaspokoić autokonsumpcję małego budynku wraz ze wszystkimi jego instalacjami energetycznymi - dodaje Paweł Krawczyk - chcemy wykreować nowy, ekologiczny produkt, który zadowoli najbardziej wymagających klientów indywidualnych i pozwoli jego użytkownikom i ich sąsiadom cieszyć się czystym powietrzem.

Inżynierowie z ECO podkreślają, że choć najbardziej ekologicznym rozwiązaniem w zakresie ogrzewania w miastach pozostaje ciepło systemowe, to z uwagi na zmieniające się trendy budownictwa mieszkaniowego instalacja może okazać się najlepszym rozwiązaniem dla domków jednorodzinnych i małych kamienic wielorodzinnych, do których nie sięga tradycyjna sieć ciepłownicza.

Układ fotowoltaiczny i kocioł gazowy zostały już zamontowane, w połowie października montowana będzie pompa ciepła. Sterowniki i oprogramowanie instalacji to autorskie rozwiązanie inżynierów z ECO. Wyniki badań poznamy już wiosną 2019 roku. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi ECO deklaruje podjęcie dodatkowych działań związanych z pozyskaniem preferencyjnego finansowania instalacji dla przyszłych odbiorców ekologicznego ciepła.

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: antymonopol 12.10.2018r. 16:04
Gdyby jeszcze do tego zestawu kotła gazowego,pompy ciepła i panelu pv dodać jeszcze kolektor słoneczny to koszt... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Grands 15.10.2018r. 09:20
Nie za darmo tylko za 25 tyś. zł :-(
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kreatywny innowator 15.10.2018r. 11:27
może taniej byłoby wozić ciepło ciężarówkami z Elektrowni Oppole?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE