ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wrocław. Uczelnia i spółdzielnia mieszkaniowa współpracują na rzecz środowiska
11.10.2018r. 16:11

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu i Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe podpisały porozumienie o partnerstwie, w ramach którego zadeklarowały współpracę na rzecz poprawy stanu środowiska. Spółdzielnia uruchomiła pierwszą w Polsce rozproszoną elektrownię słoneczną, a uczelnia, korzystając z jej doświadczeń, rozpoczyna instalację paneli fotowoltaicznych na dachach budynków w swoim kampusie, planując w ciągu 10 lat uniezależnić się energetycznie. Łącząc swoje siły w zakresie pozyskiwania odnawialnej energii, oba podmioty chcą zachęcać wrocławian do partnerskiego działania na rzecz lepszego powietrza w naszym mieście.
W listopadzie br. mija rok od uruchomienia Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej przez Spółdzielnię Mieszkaniową Wrocław-Południe. Na dachach 35 wieżowców zamontowano łącznie 2771 paneli fotowoltaicznych. Z elektrowni o mocy blisko 0,8 MW korzysta już prawie 15 tysięcy wrocławian. Panele zasilają części wspólne budynków - m.in. windy, oświetlenie korytarzy i otoczenia, hydrofonie i inne. - Według wstępnych szacunków oscylujące wokół 1 mln zł rocznie rachunki za wspólnie zużywany prąd zmniejszyły się o blisko 350 tys. - mówi Józef Śnieżek, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław- Południe. - Jeszcze większe są korzyści dla środowiska - dzięki Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej w tym roku trafiło do atmosfery o około 600 ton CO2 mniej. Za nami bardzo słoneczny rok i przekonaliśmy się, że fotowoltaika sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych. Będziemy rozwijać to zastosowanie; teraz chcemy dzielić się naszym doświadczeniem z tymi, którym również zależy na środowisku - dodaje.

Uniwersytet Ekonomiczny pierwsze panele słoneczne uruchomi na swoich budynkach w przyszłym roku, a w ciągu 10 lat ma stać się samowystarczalną energetycznie uczelnią. To jeden z kluczowych projektów działającego na Uniwersytecie Green Teamu, Komisji Rektorskiej ds. Odpowiedzialności Społecznej. - Uczelnia jako instytucja publiczna pragnie włączyć się w realizację koncepcji społecznej i środowiskowej odpowiedzialności - mówi prof. dr hab. Andrzej Kaleta, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. - Uczymy studentów o nowych modelach biznesowych uwzględniających kryteria środowiskowe oraz instrumentach prawnych i finansowych wspomagających zmianę modelu gospodarki na niskoemisyjny. Chcemy poprzez konkretne działania na kampusie uczelni potwierdzić, że robimy to też praktycznie - dodaje.

Z najwyższych pięter kampusu widać zamontowane na sąsiednich budynkach instalacje fotowoltaiczne SM Wrocław-Południe, więc przykładu nie trzeba było szukać daleko. Spółdzielnia zadeklarowała wsparcie o własne doświadczenia, a w zamian otrzymała możliwość korzystania z badań naukowych prowadzonych przez uczelnię w zakresie co-creation i OZE. - Z sąsiedzkich rozmów o fotowoltaice zrodził się pomysł szerokiej współpracy, mającej na celu podejmowanie wspólnych inicjatyw w zakresie zrównoważonego rozwoju, zielonej gospodarki i transformacji energetycznej - mówi Marek Dera, wiceprezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe. - Spółdzielnia wnosi w porozumienie swoje know-how wynikające z realizacji przełomowego na polskim gruncie miejskiego projektu z zakresu energii odnawialnej, uczelnia zaś swój olbrzymi potencjał dydaktyczny - dodaje.
Uniwersytet Ekonomiczny już teraz kształci przyszłych liderów zmian w zakresie odpowiedzialności za stan środowiska. - W tym roku akademickim po raz pierwszy przeprowadzimy rekrutację na nową specjalność Lider Zielonej Gospodarki - mówi dr hab. Bożena Ryszawska, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego. - Studia umożliwią nabycie wiedzy nt. istoty zrównoważonego rozwoju, gospodarki okrężnej, możliwości redukowania negatywnego wpływu na środowisko w poszczególnych obszarach działania, poznanie praktycznych rozwiązań zasobooszczędnych i niskoemisyjnych. Studia realizowane będą w ścisłej współpracy z przedsiębiorstwami i instytucjami publicznymi, które są świadome swojej roli zarówno w ograniczaniu negatywnego wpływu na środowisko, jak i w tworzeniu świadomych ekologicznie społeczeństw - dodaje.

Uniwersytet Ekonomiczny i Spółdzielnia Mieszkaniowa stoją w przededniu dużych projektów ekologicznych, o znacznym wpływie na poprawę powietrza we Wrocławiu. Uczelnia rozpoczyna montaż paneli fotowoltaicznych, docelowo na 24 swoich budynkach. Spółdzielnia, po sukcesie Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej, planuje jej rozbudowę, a w przyszłym roku w czterech blokach pilotażowo uruchamia pompy ciepła, które, współpracując z panelami fotowoltaicznymi, będą produkowały energię cieplną dla podgrzania wody.

- Współpraca w zakresie ochrony środowiska podmiotów takich jak uczelnia i spółdzielnia ma wymiar nie tylko praktyczny, polegający na wymianie wiedzy i doświadczeń - mówi Mirosław Lach, współtwórca idei Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej. - To także integracja dwóch wielkich społeczności wokół celu ważnego dla wszystkich wrocławian - poprawy jakości powietrza w naszym mieście. Działając razem, w partnerstwach, możemy zrobić więcej dla środowiska - podsumowuje.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE