ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wkrótce wniosek o zmiany w IRiESD w zakresie mikroinstalacji
11.10.2018r. 13:34

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, krajowi operatorzy systemów dystrybucyjnych finalizują prace nad zmianami do Karty Aktualizacji Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnych (IRiESD), które dotyczą zasad przyłączania i współpracy z siecią mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii.
Propozycje istotnych zmian zasad funkcjonowania mikroinstalacji OZE w sieci dystrybucyjnej krajowi operatorzy systemów dystrybucyjnych - PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Energa Operator i Enea Operator - przedstawiły już na przełomie 2017 i 18 r.

Zaproponowane wówczas zmiany miały wejść w życie już na przełomie I i II kwartału br., jednak po krytyce - m.in. ze strony Urzędu Regulacji Energetyki, który musi te zmiany zatwierdzić - wstrzymano ich implementowanie, a krajowi operatorzy zabrali się za modyfikację zaproponowanych warunków.

Autorom zmian - operatorom sieci dystrybucyjnych - zarzucono brak konsultacji proponowanych regulacji, które mocno zaingerują w rynek mikroinstalacji OZE. Podczas trwających dwa tygodnie konsultacji operatorzy nie zebrali żadnych uwag. O tamtych konsultacjach jednak szerzej nie informowano, wobec czego branża dowiedziała się o nich z reguły po fakcie.

Po tamtej krytyce zrzeszające operatorów Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej latem przedstawiło zaktualizowane założenia zasad przyłączania i współpracy z siecią mikroinstalacji. W stosunku do wcześniejszych propozycji do nowego projektu aktualizacji IRiESD wprowadzono istotne zmiany, w dużej mierze korzystne dla instalatorów i prosumentów, a także ogłoszono mające trwać 4 tygodnie konsultacje.

W pierwotnej wersji projektu proponowano m.in. wymóg przyłączenia trójfazowego dla mikroinstalacji o mocy ponad 3 kW, podczas gdy przyłączenia jednofazowe (lub trójfazowe) można byłoby wykonywać tylko w przypadku mocy mniejszej lub równej 3 kW.
Ponadto najwięksi operatorzy systemów dystrybucyjnych zaproponowali wprowadzenie zdalnej możliwości odłączania od sieci mikroinstalacji o mocach do 10 kW, a w przypadku przedziału mocy 10-40 kW postulując możliwość zdalnego sterowania mocą czynną.

W nowej wersji projektu Karty Aktualizacji Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnych w zakresie obligatoryjnego stosowania falownika trójfazowego zaproponowano podniesienie progu mocy mikroinstalacji z 3 kW do 3,68 kW - jak poinformowali OSD - "z uwagi na krytyczne głosy branży".

Kiedy proponowane zmiany w IRiESD mogą wejść w życie? PTPiREE w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl informuje, że prace nad finalnym projektem zmian w Karcie są finalizowane, a wnioski w tej sprawie powinny zostać skierowane przez poszczególnych OSD do Urzędu Regulacji Energetyki do końca tego miesiąca. Zmiany wejdą w życie po zaakceptowaniu ich przez URE.

PTPiREE na razie nie informuje, co po konsultacjach i rozpatrzeniu przez OSD zebranych uwag zmieni się w finalnej wersji projektów IRiESD redagowanych przez poszczególnych operatorów.

Z wcześniejszych zapowiedzi wiadomo, że zmiany mają objąć tylko nowe mikroinstalacje, realizowane po zatwierdzeniu zmian w IRiESD. Co więcej, w zakresie regulacji dotyczących minimalnego progu mocy mikroinstalacji, które wprowadzą obowiązek montażu falownika trójfazowego, obowiązywać ma odpowiednie vacatio legis.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE