ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGE i Polenergia będą prawdopodobnie pokrywać koszt przyłącza dla farm offshore
10.10.2018r. 11:51

PGE i Polenergia będą prawdopodobnie musiały wziąć na siebie koszt przyłączenia morskich farm wiatrowych do sieci - poinformował Andrzej Kaźmierski, dyrektor departamentu energii odnawialnej i rozproszonej w Ministerstwie Energii.
Pytany przez dziennikarzy, czy PGE i Polenergia będą same musiały inwestować w przyłącze, odpowiedział: "Nie jest to jeszcze rozstrzygnięte, ale prawdopodobnie tak".

Dodał, że w takim przypadku wsparcie dla tych projektów będzie obejmować całość inwestycji, łącznie z przyłączem.

Podtrzymał, że w przypadku pierwszych dwóch projektów potrzebne byłoby indywidualne wsparcie projektów w formie umów bilateralnych.

"Nie ma możliwości zorganizowania procedury konkurencyjnej przy takiej liczbie podmiotów" - powiedział dyrektor w kuluarach Areopagu Energetyki Odnawialnej.

PGE i Polenergia są najbardziej zaawansowane w przygotowaniu inwestycji offshore. PGE informowała, że w perspektywie połowy przyszłej dekady może zrealizować projekt morskich farm wiatrowych o mocy ok. 1 tys. MW, a do 2030 r. ma ambicję zbudować w offshore 2,5 tys. MW. Prezes PGE Henryk Baranowski szacował w marcu koszt projektu o mocy 1 tys. MW, razem z przyłączeniami, na 12-14 mld zł, z czego jedną trzecią stanowić miałyby koszty przyłącza.

Polenergia prowadzi projekty budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku o mocy 1,2 tys. MW. W maju zawarła ze Statoil Holding Netherlands umowę przyrzeczoną przenoszącą na Statoil własność 50 proc. udziałów w dwóch spółkach zależnych: Polenergia Bałtyk II i Polenergia Bałtyk III (SPV).
Dyrektor Andrzej Kaźmierski poinformował w środę, że w przypadku projektów kolejnych inwestorów koszt przyłączenia byłby raczej po stronie PSE.

Jak powiedział, ostateczna decyzja o tym, kto będzie ponosił koszty przyłączenia będzie prawdopodobnie w ustawie o morskiej energetyce wiatrowej, czyli pod koniec przyszłego roku. Na początku 2019 r. powinny być znane jej założenia.

Ze słów dyrektora wynika, że model wsparcia mógłby się opierać o kontrakt różnicowy. Resort energii myśli o wsparciu na 20 lat.

"Według niezależnych analiz zewnętrznych dla Bałtyku polski obszar w całym okresie 20 lat raczej jest zyskowny dla inwestora, ekstrapolując ceny energii. Teoretycznie opłacalne dla inwestora byłoby zainwestowanie swoich pieniędzy. Nikt jednak takich nie ma, musi iść do banków, musi mieć więc wsparcie, czyli zagwarantowany kontrakt. Być może przy kontrakcie różnicowym będzie zwracał nadpłatę, albo jeśli to nastąpi wcześniej, będzie mu się opłacało w porozumieniu z bankiem zrezygnować ze wsparcia i przejść na wolny rynek" - powiedział Kaźmierski.

Pytany, czy jest możliwe, że nie będzie wsparcia dla offshore, odpowiedział: "To zależy, jakie będą koszty technologii, cena energii. Natomiast z punktu widzenia bankowalności przedsięwzięć racjonalne jest zagwarantowanie chociażby minimalnego poziomu energii. Są różne rozwiązania".

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski mówił podczas Areopagu Energetyki Odnawialnej, że intensywny rozwój morskich farm wiatrowych będzie kluczowy dla polskiej energetyki zeroemisyjnej w kolejnych dekadach. Ocenił, że farmy offshore powinny wpłynąć na stabilizowanie pracy sieci elektroenergetycznej, zapewniając wyższe stabilności generacji energii w porównaniu z innymi typami instalacji OZE: fotowoltaiką, czy lądowymi farmami wiatrowymi. Poinformował, że potencjał zainstalowanych mocy w offshore przewidywany jest na 8 GW do 2035 r

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Energetyk77 10.10.2018r. 19:53
Może najpierw zrobić model regulacji dla przyłączeń i wyliczyć kto za to zapłaci, bo mówienie, że prawdopodobnie to... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Lu 11.10.2018r. 08:42
Jakiś czas temu prezes PSE, również na łamach CIRE, informował, że PSE będzie budowało sieć przesyłową ma morzu dla... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE