ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Norwegowie postawią największą farmę wiatrową na Ukrainie
13.09.2018r. 22:36

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, norweski deweloper NTB postawi największą farmę wiatrową na Ukrainie. Moc wiatraków, które staną w obwodzie chersońskim, wyniesie 250 MW.
Budowa ma potrwać kilkanaście miesięcy i ma za nią odpowiadać chiński Power Construction Corporation of China. Wiadomo, że turbiny w ilości 64 dostarczy niemiecki producent Nordex. CAPEX inwestycji ma sięgnąć aż 370 mln euro.

Norwegowie nie chcą na tym poprzestać. Informują o przygotowaniach kolejnych projektów wiatrowych na Ukrainie, których łączna moc sięga 860 MW i które mają zostać sfinalizowane w ciągu trzech lat.

Na razie największa na Ukrainie jest farma wiatrowa Botievo w obwodzie zaporoskim, której moc sięga 200 MW i która składa się z elektrowni wiatrowych Vestas V112. Produkcja energii jest objęta taryfą gwarantowaną w wysokości 0,1131 EUR/kWh.

Ten projekt, zrealizowany przez firmę DTEK, wchodzi w skład kompleksu Pryazovskyi Wind Park, w ramach którego mają jeszcze powstać elektrownie wiatrowe o mocy do 300 MW.

Pod koniec ubiegłego roku ukraińskie władze informowały z kolei o planach budowy w obwodzie mikołajowskim farmy wiatrowej o mocy 500 MW, którą miałby postawić chiński Tebian Electric Apparatus (TBEA). CAPEX tej inwestycji Chińczycy oszacowali na 500 mln dolarów.
Według danych europejskiego stowarzyszenia energetyki wiatrowej WindEurope, na koniec 2017 roku na Ukrainie działały farmy wiatrowe o łącznej mocy 593 MW.

To liczba 10-krotnie niższa od potencjału wiatrowego zainstalowanego w Polsce, jednak inwestycje na obu rynkach w ostatnim czasie wskazują, że dystans między polskim i ukraińskim rynkiem wiatrowym będzie maleć.

Przed rokiem rząd Ukrainy zdecydował o przyjęciu w perspektywie 2035 r. celu 25-procentowego udziału OZE w krajowym miksie energetycznym, przy czym do tej wartości nie wliczono generacji z elektrowni wodnych, które mają dołożyć 13 proc. - w stosunku do kilku procent energii z OZE obecnie.

W 2035 r. największy udział w ukraińskim miksie energetycznym ma posiadać energetyka jądrowa, odpowiadając 50 proc. produkcji energii. Pozostały udział, wynoszący zaledwie ok. 12 proc., ma przypadać na elektrownie termalne.

Już za rok na Ukrainie mają wejść w życie nowe zasady wspierania inwestycji w odnawialne źródła energii bazujące na systemie aukcyjnym.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE