ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szwedzi budują swoją największą elektrownię PV
13.09.2018r. 22:35

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, spółka energetyczna Göteborg Energi rozpoczęła budowę największej elektrowni fotowoltaicznej w Szwecji. Prognozowany uzysk energii pokazuje, że fotowoltaika może pracować efektywnie również w północnej części Europy.
Farma fotowoltaiczna o docelowej mocy 5,5 MW zostanie rozlokowana na powierzchni ok. 11 hektarów w pobliżu Säve, tuż przy pasie startowym portu lotniczego obsługującego Göteborg. Złoży się na nią ponad 19,8 tys. modułów fotowoltaicznych.

Göteborg Energi szacuje, że roczny uzysk energii z tej farmy fotowoltaicznej wyniesie w skali roku ok. 5,5 GWh - co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu ok. tysiąca szwedzkich gospodarstw domowych i co oznacza ograniczenie emisji CO2 o około 5,5 tys. ton rocznie, gdyby wziąć pod uwagę porównywalną produkcję energii z elektrowni węglowej.

Uruchomienie produkcji energii przewidziano na listopad tego roku.
Szwedzka rządowa agencja energetyczna Energimyndigheten podaje, że na koniec 2017 r. potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Szwecji wzrósł do 231 MW, z czego w ubiegłym roku zainstalowano 91 MW. Niemal za połowę szwedzkiego potencjału PV odpowiadają mniejsze instalacje o jednostkowej mocy do 20 kW.

Potencjał fotowoltaiki w Szwecji odnotowany na koniec ub.r. jest o około 1/3 niższy od potencjału PV zainstalowanego obecnie w Polsce. Moc największej, zainstalowanej do tej pory w naszym kraju farmy fotowoltaicznej, która znajduje się w Czernikowie koło Torunia, sięga 3,77 MW.

Energa, która zrealizowała tę instalację, podaje, że w ubiegłym roku wyprodukowano z niej 3,2 GWh energii elektrycznej, co odpowiada średniej konsumpcji ok. 1,1 tys. polskich gospodarstw domowych.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: antymonopol 16.09.2018r. 12:15
Nawet Szwedzi inwestują w instalacje pv i udowadniają że jest to opłacalne nawet w surowym klimacie skandynawskim.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE